Zatiaľ čo človek žijúci v 21. storočí sa v predvianočnom čase naháňa za darčekmi a dobieha resty končiaceho sa roka, naši predkovia sa sústredili na nájdenie vnútorného pokoja a snažili sa usporiadať si vzťahy. Vianočný čas bol najmä o prijímaní a odpúšťaní. Prečo je tomu dnes inak?

Predvianočné obdobie plné stresu sa stalo poznávacím znamením tejto doby. Záver pracovného roka, nároky na vianočné darčeky, ale i snaha o dokonalosť vyvolávajú stres, a tak sa rovnováha medzi sviatkami a povinnosťami hľadá len veľmi ťažko. Z milých tradícií sa stali  povinnosti, ktoré nás zaťažujú a predvianočná naháňačka si neraz vypýta svoju zdravotnú daň práve v momente, keď sa na Vianoce rozhodneme zastaviť.

Tento outfit zaujal veľa ľudí

Vyhľadávame a kombinujeme pre vás oblečenie z prírodných, recyklovaných alebo ekologicky a eticky výhodnejšie spracovaných materiálov, ktoré najmenej zaťažujú prírodu. Prečo? Aby príroda mohla zostať prírodou…

Spomaľme a prepnime na pozitívnu vlnu

Podľa prieskumu spred dvoch rokov až 62 % ľudí uviedlo, že (pred)sviatočné dni výrazne zvyšujú ich úroveň stresu. Ako by vyzeral prieskum predvianočného chaosu aktuálneho roka? Hrôza pomyslieť! Pritom je len našou voľbou nedovoliť stresu, aby riadil náš život.

Čo tak konečne naučiť sa povedať nie? Či už na nečakanú úlohu so šibeničným termínom, ale aj umývaniu okien, ktorých znečistenie nevidí nikto iný okrem nás. Stopku by sme mali dať aj konfliktom, ktoré sa v posledných rokoch stihli v predvianočnom zhone udomácniť v mnohých rodinách i partnerstvách. Tento rok naše vzťahy preverí i aktuálna pandemická situácia, ktorej dôsledkom môže byť poriadna (pred)vianočná „ponorka“.

Aby sme však videli i dobrú stránku veci a k štedrovečernému stolu si sadli pozitívne naladení a s dostatkom energie, práve teraz nastal vhodný čas, kedy nikam nemusíte chodiť. Môžete zostať doma a s pohárom vareného vína a knihou v ruke si užívať atmosféru blikajúcich sviečok. Pokojne sa ponoriť do svojho vnútra, nájsť si čas na rozhovor s partnerom či rodinné pečenie medovníkov, aby ste sa dokázali správne naladiť a uvedomiť si, že Vianoce vôbec nie sú o jagavých darčekoch. Je dôležité vrátiť Vianociam ich pôvodný zmysel.

 

Tradície, ktoré prežili mnohé generácie

Základom národa sú jeho zvyky a tradície. Zmena životného štýlu či moderné technológie však prinášajú nové vnímanie, v ktorom sa odkaz našich predkov jednoducho vytráca. Duchovné kultúrne dedičstvo by sme však nemali postaviť na okraj záujmu. Dodržiavaním vianočných rituálov odovzdávame po stáročia zaužívané zvyky, ktorých symbolika má hlboký zmysel. Ich zachovanie pre nasledujúce generácie je zárukou, že národ nestratí nič zo svojej identity a ostane národom.

 

Štedrovečerná hostina

Azda najväčšiu časť vianočných zvykov na Slovensku si zachovávame v súvislosti so štedrovečernou hostinou. Koná sa vo vašej domácnosti namiesto sviatočnej večere obed? Chyba! Do východu prvej hviezdy by sa mal totiž držať pôst, symbolizujúci prípravu na veľkú oslavu narodenia Ježiša. Zároveň nám pripomenie dôležitosť pokory a pomoci druhým, keďže na svete žijú aj chudobní a hladní. Dosýta by sme sa tak na Štedrý deň mali najesť iba raz. Vynechať by sme mali mäso i niečo obľúbené, čo sa nám ťažko odopiera.

Po modlitbe a slávnostnom prípitku si mnohé rodiny dávajú oblátky s medom a cesnakom. Vianočné oblátky spojené medom symbolizujú zjednotenie a obľúbenosť, cesnak zasa ochranu pred chorobami. Šošovica, hrach i kapusta symbolizujúce bohatstvo sú súčasťou polievky a ryba ako pôstne jedlo zasa vyjadruje pokoru. Na štedrovečernom stole by zároveň nemal chýbať tanier a príbor navyše. Tento symbol milosrdenstva znamená, že sme  pripravení pohostiť pocestného, ale zároveň vyjadruje i spomienku na tých, ktorí s nami pri spoločnom stole sedieť nemôžu. Aby sme, naopak, odplašili chudobu od dverí, pod obrus by sme nemali zabudnúť umiestniť bankovku, prípadne mincu.

Tento článok zaujal veľa ľudí

Chcete začať s cvičením? Poradíme vám, ako si z neho spraviť každodennú súčasť života.
6 min

Symbolika orechov, jablka a rybích šupín

Po sviatočnej večeri preberá v mnohých rodinách najstarší prítomný člen rolu rozhadzovača orechov. Ich hádzaním do rohov izby tak symbolicky privoláva do domova hojnosť po celý rok.

Magickú moc má však i veštenie z orechovej škrupiny či z jabĺk. Vedeli ste, že vydajachtivé devy si kedysi z orechových škrupín vyrábali plávajúce loďky? Ak sa zapálená malá sviečka umiestnená do škrupiny položila na vodu a dve takéto plávajúce škrupinky sa čelne stretli, slobodné dievča malo zanedlho spoznať svojho milého. Veštenie z jablka zas odhaľovalo, či čaká rodinu zdravie alebo smrť. Ak sa po priečnom rozrezaní jablka objavila v strede hviezdička, znamenalo to šťastie a zdravie. Krížik, naopak, symbolizoval chorobu alebo smrť.

Nesmieme zabudnúť ani na šupinku z kapra. Ak si ju vložíte do peňaženky, nebudete v nasledujúcom roku trpieť núdzou. Ak si navyše chcete k bohatstvu privodiť i lásku a zdravie, mali by ste sa umyť vo vode s peniazmi alebo jablkom.

 

Zamerajte sa na príjemné stránky života a nájdite si spoločnú tému v drobných úspechoch, ktoré vám tento rok priniesol. Nezdar i všetko zlé už vytesnite a nebojte sa siahnuť po overených zvykoch a tradíciách. Okrem toho, že nás navnadia na vlnu optimizmu, pripomenú nám, že „kaša sa nikdy neje taká horúca, ako sa navarí“. Šťastné, pokojné a veselé 🙂

Práve sledujete theladiescoffee.com, blog kde sa stretáva móda s udržateľnosťou sveta a láskou ku každodennému životu.

S láskou, váš tím

The Ladies Coffee. 

 

Ilustračné fotto: https://unsplash.com/