Moje inšpiračné outfity (oblečenie) a všetky oblečenia, ktoré si môžete kúpiť po prekliku na daný eshop, skladám hlavne z udržateľných materiálov – organickej bavlny, tencelu/lyocellu, ľanu, konope, ekologickej kože, pinatexu, modalu, LENZING™ ECOVERO™, vlny a recyklovaných materiálov.

Organická/Bio bavlna

Bio bavlna sa pestuje bez použitia chemickým prostriedkov, je priedušná a neelektrizuje, je vhodná aj pre alergikov.Až 91% vody sa ušetrí oproti bežne pestovanej bavlne. (1 obyčajné bavlnené tričko= 2700l vody = pitný režim na 3 roky pre jednu osobu). Až 46% menej CO2 sa vyprodukuje pri jej výrobe oproti bežnej bavlne. Tričko z biobavlny sa rozloži približne za 5-6 mesiacov.

 

Recyklovaný polyester (RPET)

Je vyrobený z recyklovaných zdrojov: PET flaše, priemyselný polyest. odpad, stare odevy.Recyklovaný polyester znižuje používanie ropy, znižuje odpad a celkovú uhlíkovú stopu. RPET má približne o 90% nižšiu uhlíkovú stopu ako nylon a o 75% nižšiu ako klasický polyester. Pri jeho výrobe sa použije o 90% menej vody ako pri polyester a o 70% menej energie.

Ľan

Ľan je rastlina, ktorá pre svoj rast nepotrebuje chemikálie a veľké množstvá pitnej vody (30 krát nižšia spotreba vody, než u bavlny. Vzhľadom k vlhkej klíme v Európe, nie je nutné zavlažovanie.) Jeho rozložiteľnosť je cca 2 týždne. Negatívom je dosť veľké percento produkcie CO2.  No keď beriem do úvahy všetky faktory ako pri ostatných materiáloch, ešte stále by som ľan zaradila do ECO positive.

Ľan je priedušný, dobre absorbuje vlhkosť, dobre schne, je antistatický, hypoalergénny, antibakteriálny a termoregulačný.

Lyocell/Tencel

Lyocell je celulózové vlákno vyrábané zo stromov eukalyptu, ktoré rastú rýchlo, nepotrebujú veľa vody, pesticídy, genetické upravovanie. Na rozpustenie celulózy sa používa aminoxid, ktorý je schválený aj v kozmetike.  Tento materiál je 100% rozložiteľný. Je jemný, priedušný, veľmi dobre absorbuje pot a má prírodné antibakteriálne vlastnosti.

Konope

Konope- priemyslené konope sa spracúva z kmeňov rastín Cannabis sativa. Je priedušné, odolné voči vetru aj UV žiareniu, antibakteriálne, antimikrobiálne. Tričko z konope sa rozloči približne  za 3-6 mesiacov. Pri pestovaní sa neopoužívajú pesticídy, až 70% živín pri pestovaní sa vráti do pôdy. Čo je veľmi zaujímavé konope prirodzene absorbuje CO2.

Ekologická koža

Výroba ekologickej kože má minimálny dopad na životné prostredie. Využívajú sa zbytky pravej kože z potravinárskeho priemyslu, nedochádza k syntetickej povrchovej úprave ako pri klasickej výrobe kože. Dôsledkom bezpovrchovej úpravy ušeň nezostane bezchybná a hladká, dochádza tak k nepravidelnosti farby a textúry. Tieto vlastnosti z nej robia jedinečný produkt, ktorý vplyvom času, krásne starne a naberá na hodnote s vami.

Pinatex

Pinatex je prírodná veganská koža vytvorená z vlákien listov ananásov. Väčšina týchto vlákien pochádza z Filipín, tak dáva možnosť privyrobiť si miestnym poľnohospodárom z odpadu, ktorý by aj tak nakoniec skončil ako súčasť kompostu. K výrobe vlákna nie je potrebná ďalšia voda, hnojivá alebo pesticídy, takže náklady na výrobu sú udržateľne nízke. Ide o netkanú textíliu, ktorá sa môže vyrábať v rôznych povrchových úpravách. Ľahko sa farbí, je ľahká, mäkká, vzdušná.

Modal

Modal je druh viskózového vlákna, ktoré sa vyrába z bukového dreva. Najväčšími producentami sú Filipíny, India a Rakúsko. Modal je na dotyk veľmi jemný, preto je prezývaný aj ako umelý hodváb. No s umelinou to nemá nič spoločné, je 100% prírodný a teda aj 100% rozložiteľný. Pri výrobe modalu sa používajú chemikálie, no len v minimálnom množstve, a tie sú využívané opakovane a ich únik je minimálny. Pohlcuje vlhkosť, nekrčí sa a je priedušný. Používa sa na výrobu spodného prádla, športového oblečenia, nočnej bielizne, županov.

LENZING™ ECOVERO™

 Ide o najekologickejšiu a najčistejšiu viskózu. Toto inovatívne celulózové vlákno pochádza z európskych lesov, ktoré sa vyrába v Rakúsku. Má štýlový ale aj vedomý vzhľad.  Na dotyk je jemná a pôsobí podvábne. Viskóza je umelo vyrobené celulózové vlákno, ktoré sa dosahuje chemickým spracovaním drtených štiepok.

 Vlna/Merino vlna (špeciálny druh oviec)

Ovčia vlna je najstaršie používané zvieracie vlákno, ktoré hrialo ľudí už od nepamäti. Väčšina vlny pochádza z Austrálie a Nového zélandu.

Ovčia vlna je dobre priedušná, izoluje a je recyklovateľná. Jej priemerná rozložiteľnosť bez chemických úprav je od 1-5 rokov. Pri výrobe vlny sa spotrebuje oveľa menej chemikálií ako pri výrobe bavlny. 500krát menej vody ako pri výrobe bavlneného trička.:)


Pojem Udržateľný materiál & udržateľná móda.

Udržateľný materiál– je organický, rozložiteľný alebo recyklovateľný materiál.

Udržateľná móda (znak zeleného listu)- tento odznak môže získať značka, keď splní 4 z 5 podmienok. A to:

  1. Značka používa organické, rozložiteľné alebo recyklované materiály
  2. Produkty sú vyrábané spôsobom, ktorý je šetrný k životnému prostrediu
  3. Dodržujú sa férové pracovné podmienky a bezpečnosť pri práci
  4. Výrobný proces, vrátane dodávateľov je transparentný
  5. Značka disponuje svetovo uznávanými certifikátmi udržateľnosti ako napr.: GOTS, Fair Trade… (viď. nižšie)

V prípade, že ste sa rozhodli ísť cestou udržateľnej módy a pri kúpe novej veci si nie ste istý materiálom, ako ťahák vám pomôžu tieto certifikáty udržateľnosti.