Tento rok sa vo mne, v mojich pohľadoch na svet veľa zmenilo. Láska, Úcta a Vďačnosť k prírode, k samotnému životu prevýšila povrchný šum dnešného sveta. No, stále som to ja, žena 21 storočia s estetickým nadaním pre módu (aspoň si myslím😊).  Móda, chcieť vyzerať dobre, je prirodzená vec pre každú ženu. Len si treba uvedomiť jej hodnotu. Hodnotu vecí, ktoré na sebe nosíme. A nemyslím tým finančnú.

Čo pre mňa znamená UDRŽATEĽNÁ MÓDA? (UM)

Taká čo neškodí prírode ani človeku. UM sa zameriava na pestovanie organickej bavlny bez pesticídov a insekticídov a iných prírodných materiálov, udržateľné zaobchádzanie s vodnými zdrojmi a odpadmi, používanie recyklovaných materiálov.

Ja do Udržateľnej módy zahrňujem aj Etickú módu, ktorá dbá na férové podmienky pracovníkov v textilnom a odevnom priemysle a ich zdravie, zabezpečuje lepšie zdravotné štandardy, práva zamestnancov a detí. Patrí sem aj Veganská móda, pokiaľ zahŕňa etické zaobchádzanie so zvieratami. A veľmi dôležitou súčasťou je Pomalá móda (slow fashion). Zdôrazňuje pomalý proces výroby, nákupu, nosenia a následné vyradenie. Chce zvýšiť životnosť oblečenia s dôrazom na kvalitu a dlhovekosť, nie na kvantitu a rýchle trendy. To znamená produkt a materiál sú súčasťou cyklu tak dlho, ako je to možné, čím sa znižuje množstvo vzniknutého odpadu a minimalizuje sa negatívny enviromentálny dopad z produkcie (emisie).

Takto vyzerajú moje inšpiračné outfity, sú rovnaké ako vždy, no majú dušu, odvahu a odhodlanie udržateľnej módy. (Preklik cez obrázok)

PS: Pripravujem pre Vás dávku letných tričiek a topov z organickej bavlny,  recyklovaných materiálov a udržateľných materiálov (lyocell, ľan, konope). O dva dni to bude vonku.

PREČO VLASTNE?

Klasický módny priemysel úplne zabudol na humánnosť k životu. Väčšina predajcov sleduje len svoje zisky. No zabudli, či nechcú vidieť že svojim konaním, míňajú pitnú vodu (výroba 1klasického bavlneného trička -2700l vody = 3 roky pitného režimu na 1človeka), produkujú zbytočné množstvo CO2 (módny priemysel ročne vyprodukuje 1,2 miliardy ton CO2, čo je viacej ako letecká a námorná doprava dohromady, ) , zahlcujú pôdu pesticídami, insekticídami a rôznymi chemickými, často aj toxickými látkami, ktoré v konečnom dôsledku skončia na našom tanieri. Ako to? Napríklad: výroba tak často skloňovaného polyesteru. Polyester je vedľajším produktom ropy, áno rovnako ako umelohmotné Pet fľaše. Pri každom praní sa z neho uvoľní približne 1900 individuálnych mikrovlákien, ktoré putujú do našich riek a oceánov. Sú nerozložiteľné a také malé, že sa nimi živý aj planktón. Planktónom ryba, rybou človek. A to je len jeden z mnohých ukážkových cyklov. Nehovoriac o tom, že v rozvojových krajinách rastliny ( napr.: bavlna) často zbierajú a postrekujú pesticídami deti, ktoré by mali navštevovať školu…

AKÉ MATERIÁLY TEDA UPREDNOSTNIŤ?

Minimalizuj syntetické látky ako polyester, nylon, akryl, viskózu, PVC kožu, uprednostni recyklované verzie týchto materiálov. (Minimalizuješ tým odpad, ktorý sa v niektorých prípadoch rozkladá aj 300 rokov, zároveň sa tým uzavrie proces výroby týchto materiálov.)

Obmedz bežnú bavlnu, daj prednosť tej organickej, lyocellu/tencelu, ľanu, konope.

Keď si človek pri kúpe nie je istý materiálom a výrobou veľmi mu pomôžu certifikáty udržateľnosti. Kľudne si ich stiahnite do mobilu aj ja to tak robím. 😊A hlavne keď kupujete novú vec, najprv sa spýtajte samých seba, či to naozaj potrebujete. Veď 1 bavlnené tričko = 3 roky pitného režimu, možno i pre teba:) To je taký môj Damoklov meč, ktorý ma vždy uvedie na pravú mieru) 😊 Ak áno, tak sa zamerajte na materiál a certifikát. /To sme si už napísali/.

Často sa stáva, že keď akútne niečo potrebujete a aj cielene hľadáte udržateľnú vec, no nemôžete ju nájsť, vo svojej veľkosti, farbe alebo vôbec. V tom prípade sa zamerajme na kvalitu, nadčasovosť a jednoduchosť, ktorú môžete nosiť niekoľko rokov a zároveň sa bude jednoducho kombinovať s inými vecami.

VÝHODY UŽ SPOMÍNANÝCH MATERIÁLOV

Organická/Bio bavlna

Bio bavlna sa pestuje bez použitia chemickým prostriedkov, je priedušná a neelektrizuje, je vhodná aj pre alergikov.

Až 91% vody sa ušetrí oproti bežne pestovanej bavlne. (1 obyčajné bavlnené tričko= 2700l vody = pitný režim na 3 roky pre jednu osobu). Až 46% menej CO2 sa vyprodukuje pri jej výrobe oproti bežnej bavlne. Tričko z biobavlny sa rozloži približne za 5-6 mesiacov.

Recyklovaný polyester (RPET)

Je vyrobený z recyklovaných zdrojov: PET flaše, priemyselný polyest. odpad, staré odevy.

Recyklovaný polyester znižuje používanie ropy, znižuje odpad a celkovú uhlíkovú stopu. RPET má približne o 90% nižšiu uhlíkovú stopu ako nylon a o 75% nižšiu ako klasický polyester. Pri jeho výrobe sa použije o 90% menej vody ako pri polyester a o 70% menej energie.

Lyocell/Tencel

Lyocell je celulózové vlákno vyrábané zo stromov eukalyptu, ktoré rastú rýchlo, nepotrebujú veľa vody, pesticídy, genetické upravovanie. Na rozpustenie celulózy sa používa aminoxid, ktorý je schválený aj v kozmetike.  Tento materiál je 100% rozložiteľný. Je jemný, priedušný, veľmi dobre absorbuje pot a má prírodné antibakteriálne vlastnosti.

Ľan

Pri pestovaní ľanu nie sú potrebné pesticídy, rozložiteľnosť jedného trička je približne 2 týždne. V porovnaní s klasickou bavlnou je spotreba vody 30krát nižšia. Negatívom je dosť veľké percento produkcie CO2.  No keď beriem do úvahy všetky faktory ako pri ostatných materiáloch, ešte stále by som ľan zaradila do GEO positive.

Konope

Konope- priemyslené konope sa spracúva z kmeňov rastín Cannabis sativa. Je priedušné, odolné voči vetru aj UV žiareniu, antibakteriálne, antimikrobiálne. Tričko z konope sa rozloči približne  za 3-6 mesiacov. Pri pestovaní sa neopoužívajú pesticídy, až 70% živín pri pestovaní sa vráti do pôdy. Čo je veľmi zaujímavé konope prirodzene absorbuje CO2.

Pri písaní tohoto článku, pohľade na zdravšiu módu a vôbec na celý život mi veľmi pomohli odborné pohľady www.ecohero.sk . Ďakujem, za to že ste, tvoríte a pomáhate!!! Keď budete mať večer čas, skúste si na nich kliknúť.

S láskou

              Agáta.

Práve sledujete theladiescoffee.com, blog kde sa stretáva móda s udržateľnosťou sveta a láskou k životu.

Photos – Soňa Hevessyová Photography