„Keď Monika, navrhla na tohto mesačnú tému rozhovor s bývalou novinárkou, scenáristkou a mediálnou poradkyňou Jankou Benkovou, zaváhala som… Veď ju vôbec nepoznám. Keď som si čítala odpovede na jej otázky, moja duša sa tešila, toto je žena s veľkým Ž, ktorá inšpiruje, tvorí a miluje čo robí. Musia to vidieť aj iní. V rozhovore nájdete Jankin životný náboj, silu odhodlania ako tvoriť niečo krásne čo vás napĺňa a robí šťastnou a zároveň stáť s nohami na zemi.“ Agáta

Rada číta diela výborných autorov, pri písaní sa však neinšpiruje literárnymi vzormi a zostáva sama sebou. Jej romány a zbierky rozhovorov čítajú ženy i muži v každom veku. Reč je o spisovateľke, bývalej novinárke, scenáristke a mediálnej poradkyni Jane BENKOVEJ, ktorá miluje svojich najbližších, čokoládu a vôňu jari. Knižne debutovala v roku 1997 knihou Rozhovory na telo I. a v roku 2012 získala v čitateľskej ankete titul Autorka roka.  A pretože je marec Mesiac knihy, oslovili sme skvelú a inšpiratívnu Janku na krátku exkurziu do sveta jej každodenných radostí a starostí.

 

 Janka, máš za sebou bohatú kariéru v oblasti komunikácie a redaktorskej činnosti. Čo ťa viedlo k tomu, že si sa definitívne rozhodla venovať písaniu kníh a dianie vo svete médií vnímaš už len z úzadia?

Dôvod bol jednoduchý: považovala som to za jednu z mála cestu, ako si zachovať zdravý rozum (smiech). Písanie kníh je príjemná práca. Mám pri ňom pokoj, ostávam sama sebou a pod svoje meno podpisujem iba to, o čom som vnútorne presvedčená. Navyše mám vynikajúceho vydavateľa, nakladateľstvo Naše vojsko. Ani pri písaní kníh nezapriem svoje české korene, keďže môj vydavateľ sídli v Prahe. I napriek pandemickej situácii je pre mňa táto spolupráca extrémne komfortná a aj na diaľku ide všetko ako po masle. Spolu s ohlasmi mojich čitateľov je to pre mňa veľký dar a zásadná motivácia do ďalšieho písania.

Tento outfit zaujal veľa ľudí

Bielo biela kombinácia, na horúce leto ako stvorená. Dnes som obidva kúsky zvolila z ľanu, mám ho cez leto veľmi rada je vzdušný, antibakteriálny a termoregulačný. …

Tvoje knižky sa tešia obľube ženského publika, no ako si nám prezradila, nepohrdne nimi ani mužská zvedavosť. Myslíš si, že chcú nazrieť za oponu ženského sveta, v ktorom silné hrdinky zvládajú nápor náročný i pre mužov?

Vážim si, že muži siahajú po mojich románoch. Dokonca ich aj dočítajú (úsmev). Píšu mi, že chcú vedieť, ako vníma svet žena, čo ju robí šťastnou, aký je jej pohľad na muža a jeho správanie. Mužskí čitatelia však dávajú prednosť mojim zbierkam rozhovorov so známymi osobnosťami či politikmi, ako aj veľkej hokejovej knihe Slovenské hviezdy v NHL. Doteraz ich spomínajú, keď mi píšu na sociálne siete. Som všestranný človek, sledujem aktuálne dianie v mnohých oblastiach. Preto aj do svojich románov, ktoré čítajú prevažne dámy, zaraďujem tieto témy. Snažím sa na ne upozorniť a uvedomiť si ich váhu. V najnovšom románe Slabosť ako výhoda opisujem príbeh športovkyne, ako sa vyrovnala s ukončením športovej kariéry. Spomínam v nej však aj aktuálnu situáciu v slovenskom športe, konkrétne v jeho zákulisí.

 

Kto ťa najviac inšpiruje pri písaní? Je za úspechom tvojich kníh aj  nejaká osobná skúsenosť či udalosť, na základe ktorej sa púšťaš do príbehu?

Inšpiráciou je každá dámska jazda, ktorú absolvujem so svojimi kamarátkami. Sú za tým aj stretnutia s čitateľmi, kde sa ich často pýtam, ako žijú, čo ich teší alebo trápi. Sami mi neraz napíšu svoje príbehy, priblížia osudy. Tieto skúsenosti vkladám do svojich románov. Nepíšem predsa pre seba, ale pre svojich čitateľov. Teší ma, keď mi napíšu, že sa v knihe našli alebo im môj román dodal silu riešiť ťažkú situáciu. Každý príbeh sa snažím naplniť tým, čo je základom môjho životného postoja: pozitívnym nábojom. Mám preto radosť, keď to ľuďom pomôže a poteší ich to.

Tento článok zaujal veľa ľudí

Žltá energia - žlté udržateľné veci od 12,99€ do 120€
1 min

Veľa sa dnes hovorí o potrebe psychohygieny. Touto problematikou sa zaoberáme aj my v rámci série článkov „work-life balance“. Vraví sa, že „vypísaním sa zo svojich myšlienok“ dostaneme zo seba tlak a uľaví sa nám na duši. Je aj pre teba písanie spôsobom, ako sa zbaviť náporu všednosti a každodennej náročnosti?

Ani nie. Mňa písanie vyslovene baví, teší, inšpiruje posúvať sa stále ďalej a každou novou knihou sa čosi nové naučiť, ale aj odovzdať. Mnohí autori však hovoria, že písanie môže byť aj terapiou, ako sa zbaviť negatívnej nálady či zlej skúsenosti a získať pocit úľavy. Našťastie, necítim nápor všednosti. Môj život je dynamický a bohatý aj napriek ťaživej situácii, ktorú aktuálne všetci prežívame. Veci, ktoré sme doteraz považovali za samozrejmé, sa ukázali, že samozrejmé vôbec nie sú. Je zaujímavé, ako sa nám za posledný rok zmenili životy. A nikto tie príčiny nerieši. Pritom rovnaký problém sa môže kedykoľvek zopakovať a skomplikovať našu situáciu ešte viac.

 

Aj preto mi nedá nespomenúť aktuálnu pandemickú situáciu. Ako ju zvládaš a čo je pre teba útekom z neraz bezvýchodiskovej situácie, v ktorej nám všetkým chýba svetlo na konci tunela? Myslíš si, že je táto pandémia odvetou prírody za to, ako sa k nej dlhé roky s neúctou správame?

Zvládam ju v pohode. Priznám sa, že mám veľký strach o svojich rodičov a blízkych. Ale na vzniknutú situáciu treba zareagovať, treba so sebou niečo urobiť, dodržiavať opatrenia, ktoré prinášajú výsledky v tom, že nás chránia. Prijímam to tak, ako to je. Opatrenia dodržiavam a žijem si svoj život. Či je táto pandémie odpoveďou prírody na konanie človeka? O tom môžeme diskutovať, pretože človek je rozhodne najspoľahlivejším ničiteľom našej nádhernej planéty.

 

Jana Benková je mediálna poradkyňa a spisovateľka, vyšlo jej 42 knižných titulov: Rozhovory na telo I a II, Má láska krídla?, Ľúbim ťa, Slovenské hviezdy v NHL, A. Heribanová: Vždy s úsmevom, Lekcia od princeznej, Pralinky s chilli, Slečna nebezpečná, Máš, čo si chcel, miláčik, Čistá láska, Až po uši, Zlatíčko, Dievča s mačacím menom, Ben a Maxová, Haló, tu je tvoja láska!, Slnečnica, Večernica, Ten bozk, Už sa mi aj snívaš, Chcem takého ako ty, Malinový sen, Šťastná žena, Jedna noc nestačí, Agátová alej č. 25, Nájdem ťa, Oliver, Bláznivé pokušenie, Uličnica, Musíme zostať spolu, Spoločníčka, Blafuj ako celebrita, Čip, Pozývam ťa na večeru, Láska odvedľa, Mamy a dcéry, Osa na bonbóne, Pozor na slečnu nebezpečnú, Polnočný šok, Šťastie, Volavka, Zamestnanie: mama a Slabosť ako výhoda. Jej najnovší titul Slabosť ako výhoda vyšiel len nedávno. V najväčšej čitateľskej ankete sa stala TOP autorkou roka 2012. V Česku je vyšlo už 15 prekladov románov.