Cvičenie 5 tibeťanov.

Je pre mňa cvičením, ktoré dodáva energiu, silu, rozvahu a zdravie. Túto zostavu vymysleli starí tibetskí mnísi, ktorí si vďaka jej pravidelnému precvičovaniu udržovali až do vysokého veku pevné zdravie, mladosť a vitalitu. Každý cvik z pohľadu východnej medicíny vyrovnáva v našom tele  iné energetické centrum – čakru, ktorými prúdi energia. Pokiaľ je niektorá z čakier zablokovaná alebo akokoľvek inak oslabená, dochádza v tele k disharmóniám, ktoré sa neskôr môžu prejaviť v podobe rôznych telesných a duševných problémov a chorôb. A platí to aj naopak.

 Práve týmto cvičením začínam svoj deň už vyše roka. Keď mal Leonard 5 mesiacov, bola som veľmi vyčerpaná. V noci sme sa kojili každú hodinu, cez deň bolesti bruška, do toho staršia dcéra Larka 8r. tiež potrebovala moju pozornosť, atdˇ…. Mala som pocit, že nič nestíham a strácam svoj nadhľad nad bežnými vecami, ako je napríklad detský plač, či obyčajný vzdor.  Mala som akési vnuknutie, začni opäť cvičiť 5tich tibeťanov. ( Cvičila som ho na výške). A tak som aj urobila. Zo začiatku som sa musela prinútiť, no teraz sa každé ráno teším na toto cvičenie. Pretože, viem, cítim, čo mi to prináša. Je pre mňa akýmsi spojením cvičenia a meditácie. Prináša mi energiu radosti, stability, vyváženia a navyše darujem svojmu telu pohyb a silu. (Ps: vládzem ako nikdy predtým, schudla som necielene bez diét cca 5kg. ) Práve pre všetky tieto neoceniteľné plusy, ktoré mu pripisujem som sa vám rozhodla o tomto cvičení napísať.

 

 V magazíne walmark uvádzajú: že „účinky sa vraj dostavia po 3 mesiacoch. ( Ja som už po mesiaci cítila príval energie…) Ak sú naše čakry plne funkčné, cítime sa zdraví, šťastní a plní síl. Faktom však je, že väčšina ľudí má zablokovanú jednu alebo viac čakier, a to z viacerých rôznych príčin (nevhodná životospráva, nadmerný stres, prežité traumy, tragické straty, prílišné lipnutie na materiálnych veciach, komplikované vzťahy, neschopnosť či neochota odpúšťať atď.). Cvičením 5 tibeťanov môžeme pomôcť tieto blokády odstrániť a uviesť telo i myseľ do stavu rovnováhy. Nečakajte však zázrak do troch dní. Blahodarné účinky cvičenia pocítite na sebe približne po troch mesiacoch. Oplatí sa však vydržať. Každodenné praktizovanie tejto zostavy prospieva aj v mnohých ďalších smeroch: vyrovnáva hladinu hormónov (čo ocenia najmä ženy v menopauze), zlepšuje pevnosť kostí, spevňuje brušné svaly, podporuje spaľovanie kalórií a zoštíhľuje, zbavuje dvojitej brady, zrýchľuje metabolizmus, dodáva energiu, čistí lymfatický systém a celkovo detoxikuje organizmus.“

 Cvičenie pozostáva z 5 cvikov, ktoré opakujete 21-krát v presnom poradí. Začať môžete po troch opakovaniach z každého cviku a potom postupne pridávať 3, kým sa dostanete na 21. Medzi jednotlivými cvikmi si vždy urobte krátku pauzu. Dýchajte zhlboka a vedome. Cvičte pomaly a snažte sa vnímať pri tom svoje telo. Ak si hovoríte, že na toto nemám čas. Tak ten sa vždy nájde. 😊 Ja som sa napríklad premohla a začala som vstávať o 5.00, nakoľko sa Leo budí o 5.30… A neľutujem! Čo je na tom najlepšie môžete cvičiť kdekoľvek ste, stačí len odhodlanie.

V nasledovných bodoch nájdete presný postup cvikov, plus čo sa daným cvikom deje vo vašom tele. Zo začiatku mi veľmi pomohlo aj 10 min. videjko od Andrei Peniakovej https://www.youtube.com/watch?v=Lp2pO1InrjU  Ďakujem.

Cviky

  1. tibeťan – vlk

Postavte sa a rozpažte ruky s dlaňami otočenými dolu, prsty pritom tlačte k sebe. Začnite sa zvoľna točiť v smere hodinových ručičiek – týmto spôsobom prijímate energiu. Keď skončíte, zopnite ruky a dajte ich pred srdce. Prvý tibeťan zlepšuje celkový energetický stav organizmu.

  1. tibeťan – sviečka

Ľahnite si na chrbát, ruky nechajte pozdĺž tela. Položte si bradu na hruď a s nádychom zdvihnite hore obidve nohy – snažte sa ich dostať do pravého uhla k telu a ideálne ešte o kúsok ďalej. Spočiatku to možno nedokážete, ale to nevadí, zdvihnite nohy, až pokiaľ to pôjde, a pokojne ich nechajte mierne pokrčené. S výdychom sa pomaly vracajte späť dolu. Druhý tibeťan posilňuje brušné a chrbtové svaly a reguluje látkovú výmenu.

  1. tibeťan – polmesiac

Kľaknite si na kolená (lýtka a stehná zvierajú pravý uhol) a rukami si zozadu podoprite zadok. Bradu nechajte klesnúť na hrudník. Nadýchnite sa, zdvihnite hlavu a zakloňte sa dozadu, ako najďalej dokážete. S výdychom sa potom vráťte späť do východiskovej polohy. Tretí tibeťan zlepšuje srdcovú činnosť, posilňuje imunitu a krčné svalstvo.

  1. tibeťan – most

Posaďte sa na zem s natiahnutými nohami (chodidlá sú od seba asi tridsať centimetrov), ruky pozdĺž tela, dlane smerujú k zemi na úrovni bokov, hlava spočíva na hrudníku. S nádychom zakloňte hlavu a súčasne zdvihnite telo – kolená sa ohnú a ruky sa opierajú o zem. Napnite všetky svaly a pár sekúnd vydržte. Uvoľnite sa a s výdychom sa vráťte do východiskovej pozície. Štvrtý tibeťan podporuje činnosť žliaz s vnútornou sekréciou.

  1. tibeťan – hora

Ak cvičíte jogu, potom si určite všimnete, že tento cvik kombinuje dve známe jogové pozície – kobru a strechu. Ľahnite si na brucho a vzoprite sa na dlaniach a prstoch nôh (rozostup medzi dlaňami i chodidlami je na šírku ramien). Hlava je v záklone. Potom s nádychom prejdite do strechy – zdvihnite zadok a hlavu skláňajte k hrudníku. S výdychom sa potom vráťte do východiskovej pozície. Počítajte s tým, že tento cvik je o niečo náročnejší a začiatočníkom trvá obyčajne pár týždňov, kým ho zvládnu. Piaty tibeťan harmonizuje myseľ a blahodarne pôsobí na nervový systém. (Tento vecný popis cvikov je z magazínu walmark, zdal sa mi najvýstižnejší, podľa toho, čo sa vo vašom tele deje).

Hurá do toho. Držím palce!!!

 

                                                                                                            S láskou

   Agáta

Práve sledujete theladiescoffee.com, blog kde sa stretáva móda s udržateľnosťou sveta a láskou ku každodennému životu.