Otužovanie je životný štýl, ktorého cieľom je zlepšenie imunity a telesnej kondície. A hoci by väčšina z vás mohla začať s otužovaním prakticky hneď, prekážkou je pomyselná stopka v hlave. Obavy z prechladnutia, zápalu či strach z diskomfortu sú prekážkami, ktoré sa však dajú prekonať. Dôležité je správne začať a postupne privykať telo na chlad. Chladu sa prispôsobí i vaše myslenie a bariéra v hlave sa odblokuje.

Väčšine z nás sa pod pojmom otužovanie vybaví skupinka nadšencov, ktorí sa pri teplote na bode mrazu vrhajú v plavkách a kúpacích čiapkach do ľadovej vody. Rekreačné otužovanie však zahŕňa aj sprchovanie sa studenou vodou, celoročné športovanie vo voľnej prírode, ale i saunovanie. Tieto aktivity možno považovať za akýsi predstupeň k športovému otužovaniu, ktorého súčasťou je zmienené plávanie v studenej vode. Skôr, než sa k nemu dopracujete, je nevyhnutné začať domácim otužovaním.

 

Otužovanie nie je len plávanie v ľadovej vode

Začnite deň studenou sprchou, ktorú postupne prepnete až na najstudenšiu teplotu. Odporúča sa vydržať jednu až tri minúty. Že už len pomyslenie na takýto teplotný šok je pre vás nepredstaviteľný? Stojí za to ustáť chvíľkové nepohodlie, pretože už pri vychádzaní zo sprchy uvidíte, že váš deň naberie úplne iné rozmery.

Po takejto sprche by ste sa rozhodne nemali zahrievať hoci len krátkou dávkou teplej vody. Zahrejte sa radšej rýchlymi cvikmi. Je dobré, ak túto procedúru absolvujete nalačno a až po nej si doprajete hodnotné raňajky, ktoré zavŕšia vašu rannú dávku starostlivosti o vaše zdravie. Samozrejme, táto procedúra si vyžaduje istý čas, preto si radšej privstaňte a doprajte si ju bez časovej tiesne.

Náročný deň by ste znova mali ukončiť studenou sprchou. Treba si však uvedomiť, že večerné otužovanie je skôr doplnkové a v žiadnom prípade nenahrádza to ranné. Platí pritom zásada, že ráno by sme sa mali otužovať dvakrát tak dlho ako večer.

 

Kedy je vhodné začať 

Keďže vyššie spomenutá domáca príprava prebieha zhruba pol roka, ideálnym obdobím na jej začiatok je práve zima. Zhruba po týchto šiestich mesiacoch môžete začať s vonkajším otužovaním, zatiaľ však vo forme športových aktivít, ako sú beh či bicyklovanie. Samotné plávanie v studenej vode si začnite dávkovať od konca leta. Ani počas ďalších fáz otužovania vo vonkajších podmienkach by ste nemali upustiť od rannej ľadovej sprchy a v letných mesiacoch ju predĺžiť na tri až päť minút.

Ideálny vek na otužovanie neexistuje. Aby ste si však boli istí tým, že si zdravotne neublížite, je najlepšie začať s otužovaním čím skôr, najlepšie pred štyridsiatkou. V prípade akýchkoľvek pochybností je namieste poradiť sa o vhodnosti otužovania s lekárom. Odporúčajú to i experti z plutvy.sk, ktorí upozorňujú na dôležitosť zdravých dýchacích ciest, srdca, pľúc a obličiek.

 

Otužovať by sa mali aj deti

Pýtate sa, či je vhodné sprchovať studenou vodou aj deti? Rozhodne áno! Dokonca s tým môžete začať už vo veku dvoch rokov. Pravidelným otužovaním sa zvyšuje prah citlivosti na choroboplodné zárodky a otužilý organizmus si tak lepšie poradí s bakteriálnou i vírusovou nákazou.

Záľubu v otužovaní našla aj trojnásobná mamina Katka, ktorá sa pravidelne venuje behaniu a zimným športom, pričom nevynecháva ani kúpanie v osviežujúcej 8-stupňovej vode. V horských potokoch sa rovnako rada vykúpe aj lyžiarka a fotografka Zuzka, ktorá sa popri aktívnom živote plnohodnotne venuje i svojmu synovi. Predpokladáme, že obe maminy budú rovnako viesť k otužovaniu a upevňovaniu zdravia i svoje ratolesti.

 

Horúci kúpeľ ako nepriateľ otužovania

Správny otužilec sa pri ľadovej sprche či kúpeli hýbe a umýva si celé telo, s výnimkou hlavy. Aby nenarušil výsledky otužovania, vyhýba sa kúpeľom nad 37° Celzia. Hoci je príjemné a vcelku aj prospešné dopriať si horúci kúpeľ, v kombinácii s otužovaním si ním môžete privodiť prechladnutie. V prípade prechladnutia je potrebné dať si aspoň týždeň pauzu. Až po doznení príznakov môžete opäť začať pozvoľným otužovaním, až sa dostanete na úroveň vašej „obvyklej dávky“.

Otužilcami sa nestávame zo dňa na deň. Pokiaľ s otužovaním len začínate, nebuďte netrpezliví a nechcite nič uponáhľať. A hoci sa vám už po niekoľkých týždňoch môže zdať, že ste sa stali otužilcom, postupujte s rozvahou. Dôkazom, že vaše telo sa už prebúdza bude menší výskyt chorôb, vrátane prechladnutí, a v prípade, že vás predsa len niečo skolí, priebeh bude o poznanie miernejší. Prajem vám preto príjemné skamarátenie sa s chladom a so životným štýlom otužilca.

 

PS: Ja som s otužovaním začala intuitívne minulú zimu pri každodennej rannej prechádzke s Leonardom. Boli asi 2 C, svietilo slniečko a na tráve bolo ešte trochu snehu. Často som bývala unavená a chorá. Zrazu som vnútorne pocítila, Agáta vyzuj sa, začni teraz. Hovorím si, no čo sa mi môže stať, nanajvyš prechladnem. A teraz moja rozprava  v hlave: „Prečo by som mala? Za to, že mi rodičia hovorili: „Obuj sa, lebo prechladneš!“ Ach, tie tie tlačenky a vzorce. 😊 V tom momente sa moje telo nastavilo a prijalo chlad ako niečo „prirodzené.“ Áno, zem bola studená. Aj som si trošku povýskala s úsmevom na tvári. No, postupovala som s rozumom. Prvé dni to bola 1 minútka, neskôr 2,3,5… a teraz už chodím len v sandálkach a keď je to možné len bosá.:) PS: Od vtedy som nebola ani raz chorá. Tak asi bude na tom trošku pravdy. Samozrejme, teraz vám tým nechcem povedať, všetci sa v zime vyzujte 😊))), každý ako to cíti, ja len že to môže mať aj takýto priebeh.

Práve sledujete theladiescoffee.com, blog kde sa stretáva móda s udržateľnosťou sveta a láskou ku každodennému životu.

 

S láskou

                                          The Ladies Coffee. 🙂