Bez širokého využitia bavlny si dnes život takmer nedokážeme predstaviť. Kamkoľvek sa pozrieme, od kuchyne až po spálňu, všade je prítomný jej rukopis. Vysoký dopyt po tomto materiáli však viedol k takým metódam jej pestovania, pri ktorých sa do bavlnených produktov dostáva i množstvo látok vyvolávajúcich alergické reakcie. Ak sa teda trápite s kožnými problémami či alergiami, zamyslite sa nad svojím oblečením. Možno je čas prehodnotiť výber materiálu. Alternatívou, ktorou ulahodíte nielen svojej pokožke, ale i životnému prostrediu, je organická bavlna.

 

Stopka zdravotným problémom

Nosenie odevov z organickej bavlny bude viesť k zvýšenému komfortu nielen u ľudí s alergiami či citlivosťou na špecifické chemické látky, ale svojou prirodzenosťou a priedušnosťou poteší i „bezproblémové“ typy spotrebiteľov. K dobrému pocitu povedie i vôňa, ktorá sa vďaka absencii chemických prostriedkov pri výrobe zdá byť čistejšia. Určite postrehnete i to, že organická bavlna, na rozdiel od svojej tradičnej odnože, neelektrizuje.

Vďaka zníženému vystaveniu alergénom dôjde k postupnému odstráneniu dermatologických problémov, a tak ušetríte aj na nákupe liekov či návšteve lekárov. Nosením oblečenia z organickej bavlny súčasne prispievate aj k eliminácii zdravotných problémov poľnohospodárov v chudobných a rozvojových krajinách, ktorí sa jej pestovaním nevystavujú nebezpečným pesticídom a chemikáliám.

Tento článok zaujal veľa ľudí

Chcete začať s cvičením? Poradíme vám, ako si z neho spraviť každodennú súčasť života.
6 min

 Zelená pre ekologické poľnohospodárstvo

Ekologické pestovanie bavlny vedie k trvalo udržateľnému prostrediu. Kým tradičná metóda pestovania bavlny ohrozuje životné prostredie a každého, kto takúto bavlnu pestuje, BIO bavlna sa pestuje bez použitia hnojív, pesticídov či iných toxických chemikálií. Pestovatelia sa spoliehajú iba na schválené metódy ekologického poľnohospodárstva a bavlníkové stromy nepostrekujú žiadnou chemikáliou.

Zaujímavosťou je i fakt, že na výrobu klasického bavlneného trička sa použije až 2700 litrov vody, čo je ekvivalent trojročného pitného režimu jednej osoby. Dopestovanie organickej bavlny naproti tomu ušetrí až 91 % vody a zároveň  v dôsledku nižšej spotreby paliva a energie znižuje emisie CO2, v priemere o 46 %. Nemenej dôležitým benefitom je aj rozložiteľnosť trička z BIO bavlny, ktorému na to stačí približne 5 až 6 mesiacov.

BIO bavlna ako cesta k zodpovednosti

Ekologické odevné výrobky sú bezpečnejšie, pretože výrobcovia dodržiavajú veľmi prísne výrobné normy. Minimalizujú tak negatívny vplyv na zdravie a životné prostredie a deklaráciou vysokých etických noriem zabezpečujú hodnotu pre zákazníka. K propagácii organickej bavlny sa hlásia aj globálne hnutia ako Fairtrade Cotton, Better Initiative či FLO International.

Tento outfit zaujal veľa ľudí

Vyhľadávame a kombinujeme pre vás oblečenie z prírodných, recyklovaných alebo ekologicky a eticky výhodnejšie spracovaných materiálov, ktoré najmenej zaťažujú prírodu. Prečo? Aby príroda mohla zostať prírodou…

Nosenie oblečenia z BIO bavlny vám bude pripomínať zdravotnú nezávadnosť a nákladovú efektívnosť prírodného produktu. Súčasne pocítite úľavu od kožných problémov a alergií a doprajete si pocit pohodlia a blízkosti k prírode. Oblečte sa do tepu prirodzenosti a buďte BIO každým kúskom svojho JA.

 

s láskou
the ladies coffee

Fotto: Soňa Hevessyová