Bez širokého využitia bavlny si dnes život takmer nedokážeme predstaviť. Kamkoľvek sa pozrieme, od kuchyne až po spálňu, všade je prítomný jej rukopis. Vysoký dopyt po tomto materiáli však viedol k takým metódam jej pestovania, pri ktorých sa do bavlnených produktov dostáva i množstvo látok vyvolávajúcich alergické reakcie. Ak sa teda trápite s kožnými problémami či alergiami, zamyslite sa nad svojím oblečením. Možno je čas prehodnotiť výber materiálu. Alternatívou, ktorou ulahodíte nielen svojej pokožke, ale i životnému prostrediu, je organická bavlna.

 

Stopka zdravotným problémom

Nosenie odevov z organickej bavlny bude viesť k zvýšenému komfortu nielen u ľudí s alergiami či citlivosťou na špecifické chemické látky, ale svojou prirodzenosťou a priedušnosťou poteší i „bezproblémové“ typy spotrebiteľov. K dobrému pocitu povedie i vôňa, ktorá sa vďaka absencii chemických prostriedkov pri výrobe zdá byť čistejšia. Určite postrehnete i to, že organická bavlna, na rozdiel od svojej tradičnej odnože, neelektrizuje.

Vďaka zníženému vystaveniu alergénom dôjde k postupnému odstráneniu dermatologických problémov, a tak ušetríte aj na nákupe liekov či návšteve lekárov. Nosením oblečenia z organickej bavlny súčasne prispievate aj k eliminácii zdravotných problémov poľnohospodárov v chudobných a rozvojových krajinách, ktorí sa jej pestovaním nevystavujú nebezpečným pesticídom a chemikáliám.

Tento článok zaujal veľa ľudí

1 letné šaty na 3 jesenné spôsoby
2 min

 Zelená pre ekologické poľnohospodárstvo

Ekologické pestovanie bavlny vedie k trvalo udržateľnému prostrediu. Kým tradičná metóda pestovania bavlny ohrozuje životné prostredie a každého, kto takúto bavlnu pestuje, BIO bavlna sa pestuje bez použitia hnojív, pesticídov či iných toxických chemikálií. Pestovatelia sa spoliehajú iba na schválené metódy ekologického poľnohospodárstva a bavlníkové stromy nepostrekujú žiadnou chemikáliou.

Zaujímavosťou je i fakt, že na výrobu klasického bavlneného trička sa použije až 2700 litrov vody, čo je ekvivalent trojročného pitného režimu jednej osoby. Dopestovanie organickej bavlny naproti tomu ušetrí až 91 % vody a zároveň  v dôsledku nižšej spotreby paliva a energie znižuje emisie CO2, v priemere o 46 %. Nemenej dôležitým benefitom je aj rozložiteľnosť trička z BIO bavlny, ktorému na to stačí približne 5 až 6 mesiacov.

BIO bavlna ako cesta k zodpovednosti

Ekologické odevné výrobky sú bezpečnejšie, pretože výrobcovia dodržiavajú veľmi prísne výrobné normy. Minimalizujú tak negatívny vplyv na zdravie a životné prostredie a deklaráciou vysokých etických noriem zabezpečujú hodnotu pre zákazníka. K propagácii organickej bavlny sa hlásia aj globálne hnutia ako Fairtrade Cotton, Better Initiative či FLO International.

Tento outfit zaujal veľa ľudí

Pre minimalistky so zmyslom pre detail. Dnešným detailom je náramok z Miriam jaspisu, ktorý zladí všetko dohromady. Len pre zaujímavosť si skúste zakryť náramok a pravdepodobne…

Nosenie oblečenia z BIO bavlny vám bude pripomínať zdravotnú nezávadnosť a nákladovú efektívnosť prírodného produktu. Súčasne pocítite úľavu od kožných problémov a alergií a doprajete si pocit pohodlia a blízkosti k prírode. Oblečte sa do tepu prirodzenosti a buďte BIO každým kúskom svojho JA.

 

s láskou
the ladies coffee

Fotto: Soňa Hevessyová