„Keby sa niekto domnieval, že oblečenie z ľanu musí nutne vyzerať „alternatíve“ Nie je to pravda! Dokážete ho štýlovo skombinovať na akúkoľvek príležitosť. Pre predstavu ako kombinovať ľanové šaty prikladám môj outfit s mojimi obľúbenými zelenými ľanovými šatami. Pre viac módnych inšpirácií sa môžete pozrieť na môj instagramový profil. (Preklik cez insta okno) V závere článku nájdete moje tipy na konkrétne ľanové kúsky zo SR a ČR e-shopov. Dnes vám Monika priblíži výhody ľanu, vaše dôvody prečo dať šancu práve ľanovému oblečeniu a ako sa oň starať.“ Agáta

Fotto:  Soňa Hevessyová Photohraphy

 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Agáta Lekeš 🕊 (@the_ladiescoffee.com_)

Prečo si kupovať veci z ľanu a ako sa o neho starať?

Pestovanie ľanu zostáva aj v 21.storočí verné klasickým postupom. Ručné trhanie buriny, ktorá by ľan čo najmenej ohrozila, je v porovnaní s modernými postupmi a technológiami časovo náročnejší proces. Aj napriek tomu sa v posledných rokoch záujem o jeho pestovanie zvyšuje. Nečudo! Oblečenie z ľanu je prirodzene krásne, nadčasovo miminalistické a vyniká mnohými pozitívnymi vlastnosťami, z ktorých budete chcieť ťažiť aj vy. Prezradím vám, prečo by si vás mal získať tento jedinečný materiál.

 

Ľan a jeho výnimočné vlastnosti

Ľan je nenáročná rastlina, ktorej pestovanie si nevyžaduje nadmerné množstvá vody. Je odolný voči škodcom, preto nepotrebuje ani pesticídy či hnojivá. Ak ho porovnáme s bavlnou, pre svoj rast potrebuje až 30-násobne menšie množstvo vody. V našej európskej klíme, ktorá sa vyznačuje dostatočnou vlhkosťou, nie je pre jeho pestovanie potrebné ani dodatočné zavlažovanie. Navyše sa svojou mimoriadne krátkou dobou rozložiteľnosti, trvajúcej zhruba dva týždne, stáva čoraz obľúbenejším materiálom pre výrobu odevov a doplnkov. Stretneme sa s ním v mnohých kolekciách, dokonca  sa stáva súčasťou našich nákupov v podobe ľanových vriec či tašiek. Ľan je navyše antibakteriálnym stopercentne prírodným materiálom bez akýchkoľvek chemikálií použitých v procese výroby. Vďaka tomu je vhodný aj pre alergikov.

Ľan má ešte jednu nespornú výhodu, neelektrizuje. Má vynikajúce termoregulačné vlastnosti a je priedušný. Zatiaľ čo v lete chladí a odráža ultrafialové žiarenie, v zime vás, naopak, zahreje.  Svojim mikrofóbnym účinkom dokáže neutralizovať aj nepríjemný zápach. Hoci by vás mohla na začiatku odradiť väčšia tvrdosť materiálu, tá sa postupným praním stratí a oblečenie bude príjemne mäkké a zároveň odolné voči oderu.

Negatívom, ktorý ľanu uberá na atraktivite, je relatívne vysoké percento produkcie CO2. Zohľadniac však jeho prednosti, ho naďalej môžeme radiť medzi tzv. ECO pozitívne materiály. Niekomu môže prekážať aj to, že ľan patrí ku krčivejším materiálom. Riešením v takom prípade je výber tkaniny zloženej zo zmesi ľanu a syntetických vlákien, prípadne pridanie enzýmov do prania. Pozor však na oblečenie z tzv. „fast-fashion“ reťazcov. Vo veľkovýrobe totiž často dochádza k používaniu dusičnanov. Všímajte si preto, či má vaše ľanové oblečenie certifikát GOTS.

Tento outfit zaujal veľa ľudí

Vyhľadávame a kombinujeme pre vás oblečenie z prírodných, recyklovaných alebo ekologicky a eticky výhodnejšie spracovaných materiálov, ktoré najmenej zaťažujú prírodu. Prečo? Aby príroda mohla zostať prírodou…

Ľan sa ľahko udržiava, no myslite na niekoľko zásad

Napriek tomu, že sa ľan praním stáva čoraz jemnejším, zachováva si svoj tvar. Oblečenie z ľanu sa zároveň nešpiní tak rýchlo ako iné materiály. Zväčša ho po zašpinení stačí ručne oprať pod tečúcou vodou bez použitia bielidla. Odporúčam vám uprednostniť ručné pranie najmä pri prvom čistení. V prípade ďalšieho prania v práčke voľte jemný program a siahnite po šetrných čistiacich prostriedkoch bez odstraňovačov škvŕn a aviváže.

Ak ste pri praní zvyknutí využívať celú kapacitu práčky a naplniť ju až po vrch, pri ľanovom oblečení by ste mali od tohto zvyku radšej upustiť. Ak totiž ľan absorbuje dostatok vody, menej sa pokrčí. Jeho krčivosť rovnako zmiernite, ak vynecháte žmýkanie a pred praním namočíte ľanové oblečenie do vlažnej vody. V prípade pestrého ľanového oblečenia zvyknem do vody pridať aj deci octu a odev v nej nechám postáť 15 až 20 minút. Predchádzam tým vyblednutiu sýtych farieb.

Ak chcete, aby sa ľanové vlákna stali poddajnejšími, po dopratí odev vytraste. Rozhodne však nesušte oblečenie z ľanu na priamom slnku ani v sušičke. Ľanové vlákna sa vyznačujú veľmi rýchlym schnutím. Preto by ich takéto intenzívne sušenie mohlo poškodiť. Oblečenie by sa malo žehliť ešte vlhké, a to z rubovej strany. Rozhodne sa nebojte použiť paru, prípadne si pokropte odev vodou. Počítajte však s tým, že ľanové oblečenie vyniká prirodzene pokrčeným dojmom, a teda nebude nikdy dokonale hladké.

Istotne vás potešíme bonusom na záver. Ak ste nasiakli pachom reštaurácie či zadymeného priestoru, ľanové odevy stačí na niekoľko hodín zavesiť na balkón a pachy zmiznú samé.

Ľan si zamilujú nielen milovníčky ležérnosti

Ľan a oblečenie z neho sa hodí najmä milovníčkam prírodných materiálov naturálnych odtieňov slonovinovej, béžovej, hnedej či šedej. Pristane aj ženám všetkých tvarov a  veľkostí, ktoré milujú ležérne oblečenie. Je skvelou voľbou najmä pre letné a jesenné typy. Jarné a zimné typy by mali uprednostniť skôr zmes ľanu s umelými vláknami a výraznejšími farbami, vďaka čomu budú pôsobiť živším dojmom.

Pre tento materiál je typická nerovnomerná štruktúra ľanových tkanín a chýbajúca elasticita, ktorej sa musia prispôsobiť všetky strihy. Nefarbené ľanové plátno pôsobí jemne a tlmene. Stáva sa univerzálnym doplnkom šatníkov prihliadajúcim na udržateľnosť a ekológiu. Hravo ho skombinujete s lodičkami aj športovou obuvou.

Zelené šat Gant 60% ľan 229,90€

Modré šaty Gant 100% ľan 239,90€

Krémové šaty Gant 100% ľan 239,90€

Zelené šaty Gant 100% ľan 239,90€

Biele nohavice Gant 55% ľan 219,90€

Viacfarebné nohavice Gant 60% ľan 254,90€

Prechodný kabát Levi’s® 55% ľanové vlákno 109,00 €

Biely blejzer DRYKORN 56% ľanové vlákno 269,00 €

Béžový blejzer 55% ľanové vlákno 149,00€

Ružové sako Gant 56% ľan teraz za 272,90 € pôvodne 389,90 €

Biele tričko Gant 100% ľan teraz za 62,40 € pôvodne 124,90 €

Svetlomodré tričko Gant 100% ľan teraz za 62,40 € pôvodne 124,90 €

Modré tčičko Gant 100% ľan teraz za 62,40 € pôvodne 124,90 €

Modrá košeľa Gant 100% ľan 164,90€

Ružová košeľa Gant 100% ľan 164,90€

Ružová košeľa Gant ľan 115,40€

Hnedý blejzer Vila ľanové vlákno39,90€

Hnedá košeľa Gant ľan 115,40€

Žltá košeľa Gant ľan115,40€

Tmavomodrá sukňa Gant 51 % ľan 111,90€

Ružová sukňa Gant ľan 111,90€

Ružové šaty Gant ľan 167,90€

Modré šaty Gant ľan 167,90€

Hnedé šaty Gant ľan 167,90€

Slaboružové sako BROOKS BROTHERS – ľan 300,90€

Tmavomodré sako Gant – ľan 272,90€

Modré nohavive Gant ľan 56 % 139,90€

Modré šortky Gant ľan 51 % 87,40€

Biele šortky Gant ľan 87,40€

Hnede šortky Gant ľan 87,40€

Biele šortky Vero Moda ľan 39,90€

Biele šortky Tally Weijl ľan 12,99€

Biele tričko Morgan 55% ľan 29,90€

Biele tričko Gant 30 % ľan 59,40€

Fialové tricko Pepe Jeans 52% ľan 40,90€

Modré nohavice Gant ľan 178,40€

Ružové nohavice BROOKS BROTHERS ľan 202,90€

Červené nohavice Gant ľan 104,90€

Ružové nohavice Gant ľan 104,90€

Modré nohavice Gant ľan 104,90€

Hnedé nohavice Gant ľan 104,90€

A na záver, čosi z histórie. Najstarší kúsok ľanového plátna pochádza z Turecka okolo roku 7000 pred naším letopočtom. Na Slovensku sa prvé záznamy o ňom datujú od 4. storočia. Odvtedy sa stihol udomácniť a získať priazeň žien, ale aj mužov v každom storočí. Ľan je perfektným spoločníkom do letného i chladného počasia a svojou kvalitou a nadčasovosťou nepochybne prežije ešte mnoho ďalších generácií. Rozhodne by nemal chýbať ani vo vašom šatníku.

 

Práve sledujete theladiescoffee.com, blog kde sa stretáva móda s udržateľnosťou sveta a láskou ku každodennému životu.

Sláskou, váš tím

The Ladies Coffee