Každý z nás ju hľadá, no len málokomu sa ju podarí skutočne nájsť. Životná rovnováha a vyvážený pomer práce a voľného času je často nedosiahnuteľnou métou v každodennom kolotoči nárokov a pribúdajúcich povinností. Menia sa v závislosti od veku a pohlavia, no ovplyvňujú ju aj naše preferencie a životná situácia.

 Na našom blogu preto každý mesiac nájdete jeden tip pre dosiahnutie skutočnej rovnováhy – prežívania života z radostnej perspektívy. Áno, aj v kolíznych situáciách, lebo práve tie slúžia nášmu rastu :). Prečo každý mesiac len jedna? Lebo práve pripomínaním si malých zámerov a realizáciou malých krokov sa môžeme dopracovať k uspokojivému finále.

Čo si teda zapíšete do kalendára na november? Zameranie sa na DIGITÁLNY DETOX a ZAVEDENIE OFF-LINE REŽIMU

Tento outfit zaujal veľa ľudí

Vyhľadávame a kombinujeme pre vás oblečenie z prírodných, recyklovaných alebo ekologicky a eticky výhodnejšie spracovaných materiálov, ktoré najmenej zaťažujú prírodu. Prečo? Aby príroda mohla zostať prírodou…

Nájdite si čas na skutočný oddych od práce

Dôsledkom rýchleho životného tempa a uprednostňovania práce je čoraz menej voľného času, na ktorý nám často zvýšia sotva 4 hodiny, namiesto ideálnych 7 hodín. Ale ani počas nich sa nedokážeme vždy odpútať od pracovných záležitostí. V našom živote absentuje kvalitný oddych, ráno sa zobúdzame dolámaní a až do večera sa točíme v nezastaviteľnom kruhu povinností a úloh.

Súhlasíme, že v uponáhľanej dobe sa len ťažko ignorujú maily či telefonáty, ktoré sa nám aj po pracovnej dobe neustále pripomínajú v smartfóne. A tak ho čoraz viac využívame ako prenosnú kanceláriu. K nastoleniu harmónie medzi prácou a súkromím však vo veľkej miere dopomáha práve jeho vypnutie. Ak sa nám to náhodou aj podarí, často nedokážeme vypnúť a vyčistiť si hlavu. Obava, že zmeškáme dôležitý telefonát či urgentný mail, nám nedovolí plnohodnotne vypnúť a užívať si voľno bez myšlienok na prácu. Tu však pomôže jediné: povinnosti nechajte na pracovisku a svoje voľnočasové aktivity robte s vedomím, že sa neskôr v rámci svojho voľna ešte k práci vrátite.

Digitálne technológie majte pod kontrolou

Hoci nám moderné technológie uľahčujú život, občasné odpojenie sa od nich môže mať len pozitívne účinky. Digitálny detox má opodstatnenie nielen v súvislosti s prácou, ale aj s vašimi súkromnými aktivitami. Podľa štúdií viedlo používanie sociálnych sietí k zvýšenému stresu, pocitom úzkosti či porovnávania sa s druhými. Nemenej významným rizikom neustáleho on-line pripojenia je aj narušenie sociálnych kontaktov či partnerských vzťahov. Azda každý z nás zažil situáciu, keď počas posedenia v kaviarni či pri spoločnej večeri venuje jeden z prítomných svoju pozornosť sledovaniu telefónu. V rámci reťazovej reakcie sa za krátky čas pridajú aj ďalší účastníci a zrazu zistíme, že síce sedíme spolu za jedným stolom, ale každý z nás je v inom svete. Tento jav dostal pomenovanie phubbing (z anglického phone – telefón a snubbing – sledovanie). Ak je to len trochu možné, snažme sa mať digitálne technológie pod kontrolou a nedovoľme im vstúpiť do našich životov a vzťahov.

Tri tipy pre digitálny detox

Aj keď sú nároky v zamestnaní a každodenný život nemyslitľné bez technológií, mali by sme sa naučiť používať ich s rozumom. Digitálny detox neznamená len odloženie telefónu a laptopu, ale aj schopnosť vychutnať si prítomný okamih a plnohodnotné venovanie sa obľúbeným aktivitám. Nezľaknite sa, keď pri zámernom zabudnutí či založení si telefónu budete spočiatku pociťovať nepokoj či nervozitu.

Zaveďte pravidlo, že dve hodiny pred spaním si nebudete kontrolovať telefón či laptop. Naučte sa odkladať smartfón z nočného stolíka. Nevyhovárajte sa na nastavený budík pri rannom vstávaní. Investícia do rádiobudíka je zanedbateľná v porovnaní s pozitívnym efektom, ktorý prinesie odloženie telefónu do inej miestnosti. A ráno po prebudení? Isto budete mať v prvých týždňoch nutkanie bežať k svojmu telefónu, chudák, stál opustený 12 i viac hodín. Zabudnite na tento zlozvyk. Potom, čo vstanete z postele, robte čokoľvek, čo je pre vás prirodzené. Mobil si vezmite do rúk až pri odchode z domu a agendu takisto riešte až po príchode do práce.

Odpojte sa, keď nepotrebujete byť pripojení a pracujte naplno. To, že sme neustále k dispozícii on-line, vedie k zníženej produktivite a narúšaniu činností, ktorým sa venujeme. Hoci sme si vedomí, že nás neustále pípanie telefónu rozptyľuje, podliehame akémusi pocitu dôležitosti a na správy ihneď odpovedáme. Takéto sústavné prerušovanie činnosti však predlžuje celkový čas, ktorý by sme danej aktivite venovali a finálny výsledok našej práce nebude tak kvalitný a uspokojivý, ako keby sme sa sústredili len na jednu vec. Sami si tak vytvárame permanentný tlak a znižujeme efektivitu práce.

Tento článok zaujal veľa ľudí

Chcete začať s cvičením? Poradíme vám, ako si z neho spraviť každodennú súčasť života.
6 min

Takisto je dôležité naučiť sa jesť bez telefónu. Čas venovaný jedeniu nepovažujte za zbytočný. Predovšetkým zabudnite na to, že si pri konzumácii jedla vybavíte pracovné maily či odpoviete na správy svojim kamarátom. Absolútnym tabu nech zostane jedenie za pracovným stolom, pred otvoreným laptopom. Pauzu od práce a povinností si naše telo aj myseľ rozhodne zaslúži a my súčasne dokážeme lepšie regulovať príjem kalórií, keďže toho zjeme menej.

Naučte sa vychutnávať si daný moment bez toho, aby ste sa delili o vaše pocity na sociálnych sieťach. Staňte sa občas nahraditeľnými a naučte kolegov, že na urgentný mail z večernej hodiny dostanú odpoveď až na druhý deň. A v neposlednom rade sa tešte z prítomnosti a nedávajte si predsavzatia, že niečo zmeníte až 1. januára. Vyčerpanie si dokáže veľmi rýchle pýtať svoju daň a vy sa môžete ocitnúť na nemocničnom lôžku. Dovoľte digitálnym technológiám, aby vám pomáhali  v práci i súkromí, ale nedovoľte im, aby riadili váš život. Držíme vám palce pri osvojovaní si pravidelného off-line režimu a tešíme sa na vašu spätnú väzbu, ako sa vám pritom darilo.

Práve sledujete theladiescoffee.com, blog kde sa stretáva móda s udržateľnosťou sveta a láskou ku každodennému životu.

S láskou, váš tím

The Ladies Coffee. 

 

obrázok: https://www.pexels.com/photo/design-desk-display-eyewear-313690/