Osobný rozvoj

Ako sa vysporiadať s home office a rodinným životom v čase lockdownu (WLB 4)

7 min

„Váš obľúbený „seriál“  work life balance – o dosiahnutí vyrovnaného radostného prežívania života , od našej koučky Moniky pokračuje. Dnešnou témou je HOME OFFICE a rodinný život.Čo by som k tomu  len dodala, vlastne vypichla z článku,  je potreba Nastavenia si pravidiel!  Tieto pravidlá berte ako svoje kormidlo aktuálneho života.  Stanovte si zámer dňa, týždňa, života… Ako chcete aby váš deň vypadal.  Zámer je pre mňa alfou a omegou pri všetko čo robím. 🙂 “ Agáta 
Viac o tejto téme už Monika:

Som šťastná. Aj napriek pandémii

Pracujte z domu a nikam nechoďte! Nariadenie, ktoré nás v marci 2020 možno na chvíľu potešilo, sa v priebehu posledných mesiacov stalo kostlivcom, ktorého by sme sa najradšej už včera boli pre istotu zbavili. Východisko, zdá sa, je ešte stále v nedohľadne. A nám neostáva nič iné, než neprotestovať a nastaviť si domáci režim, ktorý nám pomôže ustáť túto skúšku v čo najväčšej fyzickej a psychickej pohode.

Tento outfit zaujal veľa ľudí

Vyhľadávame a kombinujeme pre vás oblečenie z prírodných, recyklovaných alebo ekologicky a eticky výhodnejšie spracovaných materiálov, ktoré najmenej zaťažujú prírodu. Prečo? Aby príroda mohla zostať prírodou…

Home-office v znamení celodennej práce

Ruku na srdce. Ako vyzerá váš pracovný týždeň, v ktorom nie vy chodíte za prácou, ale povinnosti prídu k vám domov? Vstávate, obliekate sa a stravujete sa rovnako ako v štandardnom nepandemickom režime?

Väčšina ľudí si home-office mylne spája s pyžamovou párty. Ak nepatríte k tejto majorite, robíte dobre. Strata režimu totiž negatívne vplýva na fyzickú a psychickú kondíciu, ale i na spánkový režim a imunitu. Pri neskorom vstávaní, absencii aktivity či práce do neskorej noci sa nevyhovárajte na potrebu dohnať celoročný oddych ani frustráciu z nadbytku práce. Čo teda robiť, aby ste neskĺzli do pasce štyroch stien?

 

Pracuj, uč sa a športuj z domu

Mne sa osvedčilo skoré ranné vstávanie. Napriek tomu, že mám svoju kanceláriu doma, mi budík zvoní už pred štvrť na šesť. Po čistom pohári vody a aplikácii kontaktných šošoviek sa prezlečiem do športového outfitu, zapnem si svoj obľúbený kanál a dám si riadne do tela. Dávka endorfínov, ktorá sa vyplaví, v kombinácii s pocitom „čistej hlavy“ je na nezaplatenie.

Keďže charakter manželovej práce neumožňuje zavrieť sa na dlhé mesiace doma s rodinou, s mojimi dvomi školopovinnými deťmi som doma už takmer rok. Po rýchlej sprche spravím rodine raňajky a hoci synovi, druhostupniakovi, vyučovanie začína väčšinou až o deviatej, budím ho spolu s mojou malou tretiačkou už o trištvrte na sedem. Do ôsmej tak stihneme spoločné pohodové raňajky, rannú toaletu i upratanie domu.

Tento článok zaujal veľa ľudí

Chcete začať s cvičením? Poradíme vám, ako si z neho spraviť každodennú súčasť života.
6 min

Pandemický pracovný odev

Pýtate sa, ako sa momentálne obliekam do práce? Čiastočne tak, ako keby som do nej šla reálne J. „Moderátorský štýl“, t.j. domáce „elasťáky“ dopĺňa elegantný top či blúzka. Človek predsa nikdy nevie, či sa s ním zrazu nebude prostredníctvom videohovoru chcieť niekto spojiť. A tušíte správne, že môjmu „pandemickému“ outfitu nechýba ani make-up, šperky či dokonca parfum J Vtipné? Možno. Ale práve toto je jedna z ciest, ako si odčleniť „úradné hodiny“ od tých voľnočasových.

 

Obedňajšia siesta v znamení prechádzky

Deň sa láme na obed. Všetci traja sa na chvíľu odpojíme od virtuálneho priestoru a stretneme sa v „domácej jedálni“. Nároky na varenie sa od momentu prvého lockdownu výrazne znásobili, čo mi v podstate neprekáža. Varím totiž rada. A hoci som v práci sama sebe šéfkou a mohlo by sa zdať, že si môžem variť hoci aj doobeda, prípravu obeda manažujem po svojej pracovnej dobe.

Viete, čo robíme s plným pupkom domácich dobrôt? V žiadnom prípade nejdeme spať J. Namiesto toho sa nezávisle od počasia vyberieme na troj- či štvorkilometrovú prechádzku, počas ktorej si dobíjam baterky počúvaním zážitkov svojich detí z on-line vyučovania. Práca sa síce sama neurobí, ale tá hodina v prírode naštartuje moju myseľ na vysokovýkonné turbo. Možno ste si práve povedali, že to sa dá, len keď si človek šéfuje sám. Z omylu ma však už pred niekoľkými rokmi vyviedla skvelá kamarátka – bývala kolegynka Vierka, ktorá si aj v práci robila pravidelnú hodinovú prechádzku nezávisle na urgenciách termínov. A ja som sa nestačila čudovať, s akým nasadením potom dobieha zameškaný čas. Až teraz sa mi podarilo odhaliť jej tajomstvo. J

 

Dokončiť prácu a potom žiť!

Na návrat k poobedným povinnostiam sa po zaužívanom relaxe doslova teším. Kým dostanú deti po dokončení školských prác voľnú ruku, vrhám sa do nových výziev s plným nasadením. Neverili by ste, akú produktivitu a pre mňa tak dôležitú kreativitu dodáva čas v prírode, s mojimi deťmi. Až sa sama niekedy čudujem, ako sa dá toľko vecí stihnúť počas dňa…

Neskoršie poobedie sa u nás nesie v atmosfére návratu manžela z práce, pravidelne zvestujúceho novinky z „veľkého sveta“, ktorého momentálne akosi nie sme súčasťou. A hoci sa mi občas stane, že pracujem i večer (nie som teda dokonalá a občas sa pri práci nechtiac zabudnem J), nevynechám „čítaciu hodinku“ so svojimi deťmi. Ako sa hovorí, hľadaj pozitíva aj v negatívach, po rokoch  márneho úsilia dostať deti k čítaniu, nám práve korona pomohla motivovať ich k láske ku knihám! Všetci traja sa schováme pod perinu a sediac vedľa seba, sa ponárame do sveta napínavých riadkov. Boli roky, kedy som sa až hanbila priznať, že prečítam jednu knihu za 365 dní. Od začiatku tohto roka  čítam už tretiu a moje deti druhú knižku. Minuloročnú štatistiku si radšej ponechám pre seba, nech to nevyznie chválenkársky J.

 

Život po zhasnutí svetiel

Zhasnutie svetiel v detskej izbe už po zvyšok večera znamená čas vyhradený len pre seba a môjho manžela. Búrame mýty o rozpade manželstiev, ktoré spôsobila ponorka menom „korona“. Aj po 18 rokoch vzťahu si máme čo povedať, dokonca si myslím, že čím ďalej, tým viac, a to aj bez slov J. A pritom vôbec nie som jednoduchá povaha. Je veľmi ľahké „vytočiť ma“. Ale stále si myslím, že umenie manželstva sa zakladá na vzájomnom „chcení“ zvládať spoločný každodenný život, hľadať v ňom viac radosti než starostí a tešiť sa zo vzájomnej blízkosti.

 

Aký týždeň, taký víkend

Taký je môj denný režim. Víkendy sa od pracovného týždňa líšia len zmenou formy práce z kancelárskej na domácu, ako aj dress-codom. A hoci nikam necestujeme, v čase zlých čísel sa snažíme maximálne izolovať a prakticky sme stále spolu, v našej rodinnej štvorke, mám pocit, že som nikdy nebola taká šťastná a vyrovnaná ako za posledný rok.

 

Odhliadnuc od toho, že v roku 2020 mnohí moji klienti skrachovali a ja som sa popri svojich dvoch deťoch na dištančnej výučbe musela riadne „obracať“, nemyslím si, že mám dôvod na pesimizmus. Som rada, že sme si zachovali zdravie, domácu pohodu a neprepadli fenoménu strachu a nepriaznivých štatistík. Aj vďaka pevnému režimu, ktorému sa niekedy i sama čudujem J, si každý večer pri zaspávaní poviem, že som šťastný človek

 

V prípade, že vám unikli prvé tri kroky nášho seriálového čítania: „Ako postupne na work-life balance.“ Nech sa páči, tu sú prekliky na prvé tri tipy:

1. krok WLB – 1 jednoduché tipy pre worklife balance
2. krok WLB Kvalitný spánok ako základ psychyckého a fyzického zdravia
3. krok WLB- Aktívny oddych

 

Práve sledujete theladiescoffee.com, blog kde sa stretáva móda s udržateľnosťou sveta a láskou ku každodennému životu.

S láskou, váš tím

The Ladies Coffee. 

fotto:https://unsplash.com/photos/pu063oYUAS8

 

 

Vyber si, kde chceš začať

Čo je to udržateľná móda?

Online Club

Praktické eBooky

Inšpiračné Outfity

Menu