Udržateľnosť a životOsobný rozvoj

Detox tela a mysle vám pomôže zo života odstrániť to, čo nefunguje /WLB5/

6 min

„Očista tela a duše idú ruka v ruke s očistou nášho života a práve tejto téme sa bude venovať Monika Toth Zakariásová v dnešnom, 5tom diely Work-life balance – Detox tela a mysle. Keďže ide jar, je teraz ten správny čas odhodlať sa. Nehovorí sa nadarmo, že jar prináša nový život. Ja to cítim v každom jednom nádychu:).  V článku nájdete konkrétne tipy ako na to. Želám vám pekné čítanie milé ženy.“ Agáta

Ste bez energie, trápia vás časté infekcie a necítite sa „vo svojej koži“? Je najvyšší čas na komplexný detox! Práve jar je ideálnym obdobím na zbavenie sa toxínov v tele, za čo sa vám odvďačí nielen váš organizmus, ale aj myseľ i vaša rodina.

 Naše telo má sofistikovaný spôsob eliminácie toxínov, pri ktorom mu pomáha pečeň, obličky, tráviaci systém, ale aj pokožka a pľúca. Aby však správne fungovali, je potrebné dbať o ich dobrú kondíciu. Nepotrebujú k tomu radikálne diéty ani drahé výživové doplnky. Pozrite sa, ako jednoducho dokážete svoje telo a myseľ dostať späť do formy.

Tento outfit zaujal veľa ľudí

Vyhľadávame a kombinujeme pre vás oblečenie z prírodných, recyklovaných alebo ekologicky a eticky výhodnejšie spracovaných materiálov, ktoré najmenej zaťažujú prírodu. Prečo? Aby príroda mohla zostať prírodou…

 

Detox tela

Naše telo má samoočistnú schopnosť, vďaka ktorej nás dokáže zbaviť škodlivín. Dôležitú úlohu v tomto procese zohráva pečeň filtrujúca toxíny zo stravy, liekov či alkoholu.

  • Viac vody, menej alkoholu

Zatiaľ čo primeraná konzumácia alkoholu nemá na naše zdravie výrazne negatívne účinky, jeho nadmerné pitie môže spôsobiť stukovatenie, zápaly či zjazvenie pečene. Doprajme si preto namiesto ďalšieho pohárika vína radšej vodu, ktorá prispieva k regulácii telesnej teploty a hmotnosti. Podporuje trávenie a vstrebávanie živín a detoxikuje naše telo odstránením odpadových látok, akými sú kyselina močová či oxid uhličitý. Správna hydratácia je nevyhnutnou súčasťou detoxikácie. My ženy by sme preto mali prijímať vodu v objeme 2,7 litra denne, muži by si jej mali dopriať o liter viac.

  • Menej cukru, soli a spracovaných potravín

Čím vyššia spotreba sladkých a priemyselne spracovaných potravín, tým vyššia pravdepodobnosť vzniku obezity, srdcových chorôb, rakoviny či cukrovky. Uprednostnime preto radšej ovocie, zeleninu a nezdravé, no vysoko návykové pochúťky radšej ponechajme na regáloch v obchode.

Aj konzumácia príliš veľkého množstva soli môže spôsobiť, že naše telo bude zadržiavať prebytočné množstvo vody. V kombinácii s malým množstvom prijatých tekutín sa v tele uvoľní antidiuretický hormón, ktorý bráni v močení a zadržiava množstvo nežiaducich odpadových látok. Obmedzme preto soľ, zvýšme príjem tekutín a zaraďme do jedálnička potraviny bohaté na draslík, ako zemiaky, tekvicu, fazuľu, banány a špenát.

  • Áno pre potraviny bohaté na antioxidanty a probiotiká

Alkohol, cigaretový dym či nezdravá strava a chemikálie produkujú množstvo voľných radikálov, ktoré poškodzujú naše bunky. Práve antioxidanty, ako vitamín A, C, E, selén, lykopén či luteín, ich dokážu pred ich pôsobením ochrániť. Konzumácia stravy bohatej na antioxidanty by mala dostať prednosť pred výživovými doplnkami. Zaraďme si preto do jedálnička ovocie, orechy, kakao či zeleninu a pokojne si pravidelne doprajme kávu a zelený čaj.

A aby boli zdravé aj naše črevá, v ktorých sa vo veľkej miere tvorí imunita, je namieste dopriať im prebiotiká. Kvalitnými zdrojmi prebiotík sú paradajky, artičoky, banány, špargľa, cibuľa, cesnak a ovos.

  • Na čo ešte v jedálničku nezabudnúť

Potraviny s vysokým obsahom síry, akými sú cibuľa, brokolica a cesnak, zvyšujú vylučovanie ťažkých kovov. Ich elimináciu však podporíme aj užívaním chlorely. Oplatí sa jesť veľa zelenej listovej zeleniny a klíčkov a nemali by sme sa báť dochucovať pokrmy koriandrom.

Tento článok zaujal veľa ľudí

Chcete začať s cvičením? Poradíme vám, ako si z neho spraviť každodennú súčasť života.
6 min

Detox mysle

Aj myseľ potrebuje z času na čas vypnúť. Jej očistou odstránime negatívne emócie a vyčerpanie a súčasne načerpáme novú energiu. Prispejeme tým nielen k psychickej pohode, ale doprajeme si zároveň niekoľko telesných výhod. Detoxikáciou mysle pomocou relaxačných techník znížime úroveň stresu a úzkosti, vďaka čomu v značnej miere klesnú aj zápalové črevné choroby či migréna.

  • Dostatok spánku

Dostatočný a kvalitný spánok je neoddeliteľnou súčasťou prirodzeného systému regenerácie. Počas neho dochádza k odstráneniu toxických látok, ktoré sa v tele počas dňa hromadia. Jedným z nich je proteín nazývaný beta-amyloid, ktorý môže byť spúšťačom Alzheimerovej choroby. Ak teda trpíte nedostatkom spánku, vaše telo nemá čas na odstraňovanie škodlivín. Tie sa tak v tele môžu hromadiť a ovplyvňovať množstvo zdravotných aspektov, vrátane úzkostných stavov, vysokého krvného tlaku či obezity. Zrejme vás nepoteším, ale nedostatok spánku sa môže podpísať aj na našej zvýšenej hmotnosti.

  • Stop prehnanému komfortu

Pravidelné cvičenie je bez ohľadu na našu telesnú hmotnosť spojené s dlhším životom a zníženým rizikom výskytu mnohých chorôb. Odporúča sa cvičiť 2,5 až 5 hodín týždenne pri stredne intenzívnej záťaži, akou je napríklad rýchla chôdza. Alternatívou je aj 1 až 1,5 hodiny intenzívnej fyzickej aktivity týždenne, napríklad obľúbený beh.

 

Očista nášho života

A čo tak zamyslieť sa nad množstvom toxických látok prítomných v našej domácnosti? Chemikálie v čistiacich prostriedkoch našej očiste rozhodne nepomôžu. Vymeňme ich za prírodné produkty a pokojne sa inšpirujme radami starších, ktorí nedali dopustiť na ocot či sóda bikarbónu. Za zmienku stojí aj otázka zloženia prostriedkov starostlivosti o telo. Používanie prírodných deodorantov bez obsahu hliníkových solí, make-upov, zvlhčovačov, šampónov a iných produktov osobnej starostlivosti môže tiež znížiť naše zbytočné vystavenie sa chemikáliám.

 

Očista tela a duše idú ruka v ruke s očistou nášho života. Keď sa detoxikujeme zvnútra, zaručene nebudeme chcieť mať neporiadok v šatníku, v domácnosti, skrátka nikde okolo seba. Ani vo vzťahoch. Prajem vám preto príjemné obdobie jari, využité na zbavovanie sa nezdravých, energiu odsávajúcich elementov. A hoci sa nemusí podariť zo dňa na deň radikálne zmeniť náš život, drobnými krokmi sa naladíme na zdravšiu cestu za našou osobnou spokojnosťou.

 

„PS: Ešte jeden môj overený domáci typ k tejto téme na jarné čistenie tela -Domáca bylinná zmes na čistenie pečene, obličiek (ľadvín) a slinivky (pankreasu).  Najlepšie 2krát do roka- na jar (TERAZ je ten správny čas) a jeseň.

Bylinky sú pre mňa darom Zeme, ktorá je našou súčasťou. Stačí si uvedomiť, že nám dáva život – potrebnú energiu – stravu. Bylinkári tu boli, sú a budú. Nie je to nijaké šarlatánstvo, akoby niektorí povedali, je to naša prirodzená podpora- obranyschopnosť, len sme na to akosi v hluku dnešného života zabudli. “ Agáta

Domáca bylinná zmes na čistenie pečene, obličiek a slinivky.

 

S láskou, váš tím

The Ladies Coffee. 

Vyber si, kde chceš začať

Čo je to udržateľná móda?

Online Club

Praktické eBooky

Inšpiračné Outfity

Menu