Cieľom udržateľnej módy je aby produkt a materiál boli súčasťou cyklu tak dlho, ako je to možné, čím sa znižuje množstvo vzniknutého odpadu a minimalizuje sa negatívny enviromentálny dopad z produkcie.

Na udržateľnú módu sa pozerám z troch pohľadov

  1. Udržateľná móda je pre mňa fenomém, ktorý sa nachádza v srdci. Je to miera poznania čo potrebujem a čo nie, čo sa mi hodí a čo už nie, v čom sa cítim dobre a v čom nie…
  2. Keď sa naučíme správne kombinovať oblečenie nebudeme potrebovať plné skrine k našej spokojnosti. A preto práve aj moje inšpiračné outfity.
  3. Udržateľná móda neškodí človeku ani prírode. Zameriava sa na pestovanie organickej bavlny, iných prírodných materiálov, udržateľné zaobchádzanie s vodnými zdrojmi a odpadmi, používanie recyklovaných materiálov, dodržuje férové pracovné podmienky, bezpečnosť pri práci a zdôrazňuje kvalitu nad kvantitou.

PREČO VLASTNE uprednostniť udržateľnú módu (po lopate:))?

Klasický módny priemysel úplne zabudol na humánnosť k životu. Väčšina predajcov sleduje len svoje zisky. No zabudli, či nechcú vidieť že svojim konaním, míňajú pitnú vodu (výroba 1klasického bavlneného trička -2700l vody = 3 roky pitného režimu na 1človeka), produkujú zbytočné množstvo CO2 (módny priemysel ročne vyprodukuje 1,2 miliardy ton CO2, čo je viacej ako letecká a námorná doprava dohromady, ) , zahlcujú pôdu pesticídami, insekticídami a rôznymi chemickými, často aj toxickými látkami, ktoré v konečnom dôsledku skončia na našom tanieri. Ako to? Napríklad: výroba tak často skloňovaného polyesteru. Polyester je vedľajším produktom ropy, áno rovnako ako umelohmotné Pet fľaše. Pri každom praní sa z neho uvoľní približne 1900 individuálnych mikrovlákien, ktoré putujú do našich riek a oceánov. Sú nerozložiteľné a také malé, že sa nimi živý aj planktón. Planktónom ryba, rybou človek. A to je len jeden z mnohých ukážkových cyklov. Nehovoriac o tom, že v rozvojových krajinách rastliny ( napr.: bavlna) často zbierajú a postrekujú pesticídami deti, ktoré by mali navštevovať školu…

AKÉ MATERIÁLY TEDA UPREDNOSTNIŤ?

Minimalizuj syntetické látky ako polyester, nylon, akryl, viskózu, PVC kožu, UPREDNOSTNI recyklované verzie týchto materiálov. (Minimalizuješ tým odpad, ktorý sa v niektorých prípadoch rozkladá aj 300 rokov, zároveň sa tým uzavrie proces výroby týchto materiálov.)

Obmedz bežnú bavlnu, daj prednosť tej organickej, lyocellu/tencelu, ľanu, konope, PINATEXu, ekologickej kože, modalu , LENZING™ ECOVERO™, vlne. Práve z týchto materiálov skladám svoje inšpiračné outfity a taktiež všetky veci, ktoré nájdete v kategórií oblečenie sú z udržateľných materiálov, resp. od udržateľných značiek.

Pojem UDRŽATEĽNÝ MATRIÁL & UDRŽATEľNÁ MÓDA.

 

Udržateľná móda (znak zeleného listu)- tento odznak môže získať značka, keď splní 4 z 5 podmienok. A to:

  1. Značka používa organické, rozložiteľné alebo recyklované materiály
  2. Produkty sú vyrábané spôsobom, ktorý je šetrný k životnému prostrediu
  3. Dodržujú sa férové pracovné podmienky a bezpečnosť pri práci
  4. Výrobný proces, vrátane dodávateľov je transparentný
  5. Značka disponuje svetovo uznávanými certifikátmi udržateľnosti ako napr.: GOTS, Fair Trade… (viď. nižšie)

Keď si človek pri kúpe nie je istý materiálom a výrobou veľmi mu pomôžu certifikáty udržateľnosti. Kľudne si ich stiahnite do mobilu aj ja to tak robím. 😊

A hlavne keď kupujete novú vec, najprv sa spýtajte samých seba, či to naozaj potrebujete. Veď 1 bavlnené tričko = 3 roky pitného režimu, možno i pre teba:) To je taký môj Damoklov meč, ktorý ma vždy uvedie na pravú mieru) 😊 Ak áno, tak sa zamerajte na materiál a certifikát. /To sme si už napísali/.

Často sa stáva, že keď akútne niečo potrebujete a aj cielene hľadáte udržateľnú vec, no nemôžete ju nájsť, vo svojej veľkosti, farbe alebo vôbec. V tom prípade sa zamerajme na kvalitu, nadčasovosť a jednoduchosť, ktorú môžete nosiť niekoľko rokov a zároveň sa bude jednoducho kombinovať s inými vecami.

S láskou k prírode a životu.

 

Agáta