Ak áno,  stojí za spoznanie vnímavého rodičovstva a jeho princípov

O tom, že výchova nie je jednoduchou záležitosťou, sa presvedčil nejeden rodič. Hoci sa každý túži stať skvelým rodičom a zároveň kamarátom svojej ratolesti, stále je tam istá pomyselná hranica, vyžadujúca rolu rešpektovanej autority. Neľahkú úlohu rodiča a vychovávateľa v jednej osobe však môžete hravo zvládnuť a zaslúžiť sa o spokojné detstvo svojich detí, na ktoré budú s láskou spomínať. Ako vychovávať deti s láskou a zároveň s istou voľnosťou, ktorá vám neprerastie cez hlavu? Odpoveďou môže byť vnímavé rodičovstvo.

 

Rešpektujúci vzťah s nastavenými mantinelmi

Výchova dieťaťa nie je len čierno-biela. Prehnaná autoritatívnosť či prílišná liberálnosť dokážu rovnako ublížiť. Zatiaľ čo v prvom prípade sa dieťa pri prvej príležitosti „zdekuje“, výchova bez vytýčených mantinelov ho nenaučí rešpektovať autority a prinesie mu tak mnoho životných komplikácií. Príkladom je narastajúci trend tínedžerov, ktorí dospelým bežne tykajú, či ignorujú zásady slušného správania. Ako sa raz takýto jedinec prispôsobí pracovnému životu, keď mu neboli vštepené hodnoty, ako rešpekt a pokora?

Tento outfit zaujal veľa ľudí

Vyhľadávame a kombinujeme pre vás oblečenie z prírodných, recyklovaných alebo ekologicky a eticky výhodnejšie spracovaných materiálov, ktoré najmenej zaťažujú prírodu. Prečo? Aby príroda mohla zostať prírodou…

Trpezlivosť, dôvera, pochopenie

Žijeme, žiaľ, uponáhľané časy, v ktorých deti doslova odtŕhame od prsníkov, namiesto materskej dovolenky sa ženieme za pracovným výkonom, ktorý sa od nás očakáva. Málokoho zaujíma, že si po práci musíme vyhradiť čas a energiu aj na rodičovské povinnosti. Kolektívy slobodných či bezdetných kolegov zrejme nepochopia, prečo sa nepridáte na skvelý tímbilding, na ktorom sa okrem úžasnej atmosféry utužujú aj pracovné vzťahy.

A tak sa mnohokrát podráždený, za výkonom hnaný rodič na dieťa rozkričí aj za maličkosti a zabúda na trpezlivosť, o ktorej dôležitosti je sám presvedčený. Narúša sa komunikácia a večer zaspávame s pocitom, že sme opäť raz zlyhali. Láskyplný a dôverný vzťah sa však buduje po celý život. Preto nikdy nie je neskoro napraviť to, čo sme pokazili. Deti sú čisté duše, ktoré dokážu odpustiť a dať nám druhú šancu. Sme predsa ich rodičia, nemusíme sa snažiť tomuto bláznivému svetu vyhovieť za každú cenu. Našou prioritou je skĺbiť povinnosti s láskou k tomu najcennejšiemu, čo nám život dal.

Komunikácia a rovnováha medzi rodičovstvom a vlastným JA

Nie je jednoduché nájsť v živote rovnováhu a naučiť sa s dieťaťom komunikovať. Aby sa z výchovy nestalo trápenie, skúste sa inšpirovať kurzom Vnímavého rodičovstva. (Kludne sa prekliknite, nič hneď nekupujete. Je tu aj malá video ukážka o čom je kurz. Niekomu postačí len táto malá ochutnávka a už hneď vie kde robí chybu…) V ňom nás Majka Červienková prevedie svetom pohodovej a radostnej výchovy. Vytvoríme tak podnetné prostredie pre dieťa, nájdeme rovnováhu medzi rodičovstvom a „svojím“ životom a naučíme sa nastaviť si hranice bez násilia, vyhrážok či zbytočného kriku.

Pred časom sme kurz sami absolvovali. Prekvapila nás dôležitosť mnohých vecí, ktorým sme nepripisovali význam a akosi sme ich zanedbávali. Či už sa na rodičovstvo ešte len chystáte, alebo si jeho slasti i strasti plne užívate, naučíte sa vychovávať láskavo a dôsledne zároveň. Vďaka aplikácii praktických príkladov do vlastného výchovného štýlu  zvládnete i obdobie vzdoru či adaptáciu na životné zmeny. Pochopíte vnútorný svet a motiváciu vašich ratolestí a prestanete ich svojou láskou dusiť, hoci máte tie najlepšie úmysly.

Tento článok zaujal veľa ľudí

Chcete začať s cvičením? Poradíme vám, ako si z neho spraviť každodennú súčasť života.
6 min

Kurz Vnímavého rodičovstva vás presvedčí, aké dôležité je postupné rozvíjanie kritického myslenia, ktoré doteraz na našich školách veľmi chýba. Schopnosť vyjadriť svoj názor, rešpektujúc pritom i postoje ostatných, je umením, ktorému by sme mali deti učiť už od útleho veku.

Tak ako v každom vzťahu, aj pri výchove detí je neoddeliteľnou súčasťou láska a vzájomná dôvera. Len s ňou sa dá podporiť charakter a zdravé sebavedomie, ktoré umožní rozvíjať potenciál vášho dieťaťa. Hoci má byť vo vzťahu rovnocenné, partnerská výchova nie je synonymom absencie vymedzenia hraníc. Nájdime preto zdravú rovnováhu medzi našimi predstavami a potrebami dieťaťa a užime si krásy rodičovstva v každom veku. A verte, dá sa to! 

Práve sledujete theladiescoffee.com, blog kde sa stretáva móda s udržateľnosťou sveta a láskou ku každodennému životu.

S láskou, váš tím

The Ladies Coffee.