„Tretím tipom našej koučky Moniky, na dosiahnutie vyrovnaného radostného prežívania života /work-life balance je uvedomenie si nevyhnutnej potreby aktívneho oddychu. Plne súhlasím! Odkedy mám Leonarda- 2 roky, takmer každé ráno chodím na rýchlu prechádzku pod les. Áno, aj s mojím 16 kilovým batôžkom lásky:) alebo si zacvičím 5tich tibeťanov. Aaaa som neporovnateľne niekde inde. Moje pohľady, reakcie, vitalila… Tak poďme sa na to pozrieť bližšie a odbornejšie.“ Agáta PS: prvé dva kroky nájdete na konci článku

Cítite sa unavene po dovolenke plnej oddychu? Nič nezvyčajné. Dovolenka s vylihovaním pred televízorom či na pláži je snom každého človeka, ktorý konečne môže vypnúť od povinností. Týka sa to aj bežného dňa, po ktorom sa väčšina z nás snaží odpojiť od nekonečných úloh. Avšak voľno bez akejkoľvek aktivity nie je prospešné ani pre našu myseľ, nieto pre naše telo.

Popri pravidelnom off-line režime a kvalitnom spánku je práve aktívny oddych nevyhnutnou súčasťou života v rovnováhe. Pohyb, fyzická práca či mentálna aktivita nás privedú na iné než pracovné myšlienky, spestria dennú rutinu a pomôžu dobiť takmer vybité baterky.

Tento outfit zaujal veľa ľudí

Vyhľadávame a kombinujeme pre vás oblečenie z prírodných, recyklovaných alebo ekologicky a eticky výhodnejšie spracovaných materiálov, ktoré najmenej zaťažujú prírodu. Prečo? Aby príroda mohla zostať prírodou…

Od ľudského k technickému

Nebolo tomu tak dávno, čo bol oddych spájaný s posedávaním s rodinou na verande, brigádami so susedmi v predzáhradke paneláka či čítaním knihy na váľande. Čo mali všetky tieto aktivity spoločné? Boli stimulované človekom, nie technikou. V súčasnosti však žijeme v dobe, kedy nás každú chvíľu upozorní náš inteligentný telefón na novinku zo sociálnych sietí, na ktorých sa s príjemným časom stráveným s rodinou či niekde osamote potrebujeme ihneď pochváliť. Prispieva to však k pocitu uponáhľanosti a vedie k potrebe byť neustále produktívny. Aj preto sa zrejme neraz radšej utiekame k nečinnosti, bez kontaktu s ľuďmi či zmysluplnej aktivity.

 

Aktívny oddych ako životný koncept

Mohlo by sa zdať, že sa za označením aktívny oddych ukrýva akýsi oxymoron. Nemala by byť relaxácia práve o nečinnosti? Aktívny oddych je však koncept odbúravajúci stres spôsobom, ktorý nečinné leňošenie či bezcieľna prokrastinácia v žiadnom prípade nedokáže.

Aktívny oddych je síce v súlade s myšlienkou byť produktívnym, zároveň jej však protirečí. Ide o výber takých aktivít, ktoré prispievajú k hlbokému pocitu pohody, sústredenosti, pokoja a dobrého zdravia. Medzi takéto aktivity patria joga, meditácia, počúvanie relaxačnej hudby, dlhšia prechádzka osamote či, naopak, stretávanie sa s niekým, na kom nám záleží a s kým sa vieme dobre porozprávať. Bez toho, aby nás pritom rušil mobil či potreba čosi dokončiť. Spomínané činnosti by mali byť v našom živote prioritou, dokonca by sme si ich mali cielene  plánovať.

Tento článok zaujal veľa ľudí

Chcete začať s cvičením? Poradíme vám, ako si z neho spraviť každodennú súčasť života.
6 min

Všetko je v hlave

Raz mi jeden uznávaný lekár povedal vetu, ktorá mi utkvela v pamäti: „Ak je hlava v poriadku, aj telo bude zdravé!“. Aj v súvislosti s aktívnym oddychom je preto namieste pripomenúť si, čo sa odohráva v našom mozgu, keď sa namiesto uponáhľanej produktivity rozhodneme pre aktívny oddych. Dokáže telo i dušu šokovať takým spôsobom, že ho paradoxne prebudí a dodá mu nový impulz životnej energie.

Ľudský mozog sa vyvíja oveľa pomalšie ako technológie. Neustále však prahne po novinkách. Nie po tých z internetu, ale práve z pravidelného zapojenia sa do pomalých aktivít vyžadujúcich si našu plnú sústredenosť. A hoci má mozog nekonečné kapacitné možnosti,  platí, že „pomaly ďalej zájdeš“.

 

Tipy pre aktívny oddych

Najväčšiu skupinu aktivít tvorí akákoľvek forma cvičenia. Popri tej, ktorá je spojená s meditačnými či dychovými cvičeniami, sa nám podarí aktívne zrelaxovať aj pri prechádzke či túre a pritom si užívať okolitú prírodu. Pre tých, ktorí si radi „dajú do tela“, je vhodnou alternatívou beh. Nemal byť však byť vykonávaný so slúchadlami na ušiach, v prostredí „betónovej džungle“. Práve príroda sa totiž môže stať naším tichým spoločníkom, s ktorým sa dokážeme „porozprávať“ a vyriešiť tak hoci aj zásadné problémy, ktorých rozuzlenie v on-line priestore či v ľudskom svete nenájdeme. Zároveň si na lesných cestičkách neopotrebujeme kolená tak, ako na hladkom mestskom asfalte.

Do aktivít môžeme dokonca zapojiť i celú svoju rodinu. Spoločnou cyklotúrou, piknikom či prácou na záhrade nielenže získame nadhľad a novú dávku energie, ale utužíme si aj vzťahy a dopracujeme sa k spoločným, často nezabudnuteľným zážitkom.

 

Nebojme sa ostať sami so sebou. Začnime aktívnym oddychom pomaly a robme to, čo nám je príjemné. Vypnutý telefón a zatvorené oči s pozornosťou upretou na svoj dych nám pomôžu nastaviť svoju myseľ na zdravé, prirodzené rytmy. Zároveň sa obklopujme tými, ktorých vo svojom živote potrebujeme. Spoločné aktivity s rodinou a priateľmi či kvalitná kniha pri relaxačnej hudbe nám otvoria nové obzory a ukážu, aký vie byť život fantastický.

 

V prípade, že vám unikli prvé dva kroky nášho seriálového čítania: „Ako postupne na work-life balance.“ Nech sa páči, tu sú prekliky na prvé dva články.

1- krok k work-life balance
2- krok k work-life balance