Ženy pokračujeme! Dúfam, že ste sa minulý mesiac popasovali s prvým krokom k vyrovnanému radostnému prežívaniu života (WLB)- Digitálnym detoxom. Ja sa hlásim, že na tom poctivo pracujem. Chcelo ho len priať s ľahkosťou a vedomím, že pomáham sebe. Dnes nám naša goučka Monika pripravila druhý krok:

Jasná myseľ a dostatok mentálnej energie sú súčasťou vyrovnaného a spokojného života. Vďaka tomu sa dokážeme nielen jednoznačne rozhodovať, ale i lepšie učiť. Aby však mozog dokázal informácie spracúvať, je preňho alfou a omegou kvalitný spánok. Počas neho dochádza k regenerácii jednotlivých častí nášho tela, vrátane svalového, imunitného a nervového systému. Nedostatok spánku či problémy s ním zvyšujú hladinu stresových hormónov v našom tele. Ich dôsledkom je zvýšená podráždenosť, nesústredenosť i celý rad ochorení.

 

Ak sa vám v prvej časti nášho well-being seriálu podarilo zaviesť do svojho vyrovnaného fungovania aj pravidelný off-line režim, gratulujeme! Ten priamo súvisí s ďalšou zložkou zdravého a spokojného života – kvalitným spánkom. Trápenie sa so zaspávaním, dodržiavanie aspoň 7-hodinového spánku či s tým súvisiacu únavu počas dňa má až 45 % svetovej populácie. Poradíme vám preto niekoľko trikov, ktorými si zlepšíte spánok.

Tento outfit zaujal veľa ľudí

Vyhľadávame a kombinujeme pre vás oblečenie z prírodných, recyklovaných alebo ekologicky a eticky výhodnejšie spracovaných materiálov, ktoré najmenej zaťažujú prírodu. Prečo? Aby príroda mohla zostať prírodou…

Kvalitný spánok si navodíte čítaním knihy

Keď si po náročnom dni unavene sadnete a uvažujete, či si pred spaním zapnete televízor, alebo sa s knihou v ruke odoberiete do postele, voľba by mala byť jednoznačná. Čítanie knihy pred spaním redukuje stres a pomáha telu i mysli relaxovať. Samotné listovanie upokojuje mozog a dáva mu signál, že je čas prepnúť do oddychového módu. Zhruba po šiestich minútach budete uvoľnení a na druhý deň vstanete skutočne oddýchnutí. Nie je však čítanie ako čítanie a benefity tohto typu relaxu sa nevzťahujú na elektronické knihy. Ak si hoci aj zaujímavý príbeh budete večer čítať z tohto moderného zariadenia, počítajte s tým, že sa ráno budete cítiť unavení či podráždení.

 

Aktivity, ktoré spánku nepristanú

Hoci je cvičenie súčasťou zdravého životného štýlu, intenzívne kardio či cvičenie v aeróbnom pásme vás skôr nabudia, než utlmia. Ak teda nestíhate cvičiť aspoň štyri hodiny pred spaním a neradi by ste zo svojich rituálov upúšťali, vyberte si radšej jogu či pilates. Obmedziť by ste však mali aj riešenie pracovných záležitostí a sporov, ale i prezeranie si obsahu na počítači a v mobile. Zo zoznamu nápojov si tesne pred spaním vyškrtnite aj alkohol a posledné jedlo si vychutnajte najneskôr tri hodiny pred uložením sa do postele.

 

Kvalitný spánok potrebuje tmavú spálňu miernych teplôt

Darí sa vám zaspať počas horúcich letných večerov? Ak bola odpoveď záporná, identifikovali ste ďalší element kvalitného spánku. Je ním teplota v spálni, ktorá by nemala byť príliš vysoká. Ideálna teplota by sa mala pohybovať na úrovni 18° C. Pozor však na príliš nízku teplotu. V miestnosti s pätnástimi stupňami a menej, by sa vaše telo mohlo pokúsiť o udržanie tepla zúžením ciev. Začalo by sa zahrievať a zvýšila by sa jeho teplota. A keďže sa v bdelom stave pohybujete v miestnosti s vyššou teplotou, pre váš mozog by to bol signál, že je čas vstávať.

Kvalitný spánok potrebuje tiež úplnú tmu. Melatonín, ktorý sa tvorí výhradne počas tmy, reguluje zaspávanie i jednotlivé fázy spánku. Tým, že sa vplyvom svetla narúša jeho tvorba, dochádza nielen k oddialeniu zaspávania, ale aj k poklesu kvality spánku. Ak teda pravidelne zaspávate pri zapnutej televízii, alebo si pred zaspávaním prezeráte podsvietené displeje mobilov či laptopov, vystavujete sa riziku vzniku depresie, oslabeniu imunitného systému, ale i kardiovaskulárnym a nádorovým ochoreniam.

Tento článok zaujal veľa ľudí

Chcete začať s cvičením? Poradíme vám, ako si z neho spraviť každodennú súčasť života.
6 min

 Vzpružujúca 20-minútovka počas dňa

Chytil vás počas dňa útlm, ktorý vám bráni pokračovať v povinnostiach? Ak je čo i len trochu možné, odložte všetko bokom a vyskúšajte si osviežujúci 20-minútový spánok. Zhruba s dvojminútovou rezervou na zaspanie sa zobudíte ako znovuzrodení a váš deň naberie nový spád. Dodržiavaním stanoveného času sa nemusíte obávať, že by ste kvôli krátkemu oddychu počas dňa mali večer problém zaspať. Pozor však na „prešvihnutie“ tohto času. Ak budete spať dlhšie než odporúčaných 20 minút, namiesto zvýšenej dávky energie sa možno dočkáte ešte väčšej únavy, než keby ste si nezdriemli vôbec.

 

Aby ste rýchlo zaspali, dobre sa vyspali a na ďalší deň boli plní energie, zavedenie týchto jednoduchých tipov je viac než polovica úspechu. Vaše zaspávanie sa skráti a vy si užijete kvalitný a hlboký spánok. Nemenej dôležité je vedieť vypnúť a nechať starosti v práci či odložiť do pomyselnej uzamykateľnej truhlice. Držíme vám palce pri zoznamovaní sa s kvalitným spánkom a tešíme sa na vaše pokroky na ceste za vyrovnaným, spokojným životom.

Práve sledujete theladiescoffee.com, blog kde sa stretáva móda s udržateľnosťou sveta a láskou ku každodennému životu.

S láskou, váš tím

The Ladies Coffee. 

 

 fotto: https://unsplash.com/photos/4aSCchQ1hzk