„Monika vám tentokrát rozpracovala v našom okienku work- life balance, pre mňa veľmi dôležitú tému. Prečo je dôležité v uponáhľanom svete presýtenom kontaktmi s ľuďmi nájsť si pravidelný priestor len pre seba!“ Agáta

Uponáhľaný svet presýtený kontaktmi s ľuďmi nám uberá čoraz viac priestoru na „vydýchnutie“. Po náročnom pracovnom týždni túžobne očakávame víkend, aby sme na chvíľu mohli byť sami. Bez potreby s niekým sa stretnúť. Poznáte to aj vy? Nemusíte mať výčitky! Pokojne sa odvážte tráviť čas s rodinou, či ešte lepšie – sama so sebou. Týchto päť dôvodov vás presvedčí, že sa nič nestane, ak chvíľu pobudnete vo svojom vnútornom svete bez rozhovorov a unavujúcich stretnutí.

Tento outfit zaujal veľa ľudí

Sako! Je jednou z vecí, ktoré by nemalo chýbať v šatníku. Áno, možno si hovoríte, veď ja nie som kancelársky či veľmi oficiálny typ! No pozrite,…

  1. Samota zvyšuje produktivitu a empatiu

Hoci trend tzv. open-space kancelárií nabáda k ľahšej komunikácii, lepšej spolupráci a tímovosti, mnohé štúdie dokazujú, že prehnané obklopenie ľuďmi zabíja našu produktivitu. Naopak, ľudia dosahujú lepší pracovný výkon, keď majú trocha súkromia.

Obdobná paralela platí aj pre empatiu. Keď sme totiž obklopení priateľmi a spolupracovníkmi, rozmýšľame v štýle „ja versus oni“. Ak však začneme tráviť viac času osamote, jednoduchšie pochopíme aj vnímanie reality tých ľudí, s ktorými sme predtým možno nesúhlasili.

 

  1. Podnecuje tvorivosť

Aj extrovert potrebuje oddych v podobe introvertných činností. Nielen umelci či vrcholoví manažéri. Prakticky každý, kto pracuje s ľuďmi, potrebuje vypnúť od konverzácií a tráviť čas sám so sebou. Pobyt v chatke uprostred lesa či ďaleko od centra diania dáva našim myšlienkam možnosť túlať sa a premýšľať. Práve takýto voľný režim v nás môže prebudiť kreativitu, z ktorej sa zrodia nové nápady. A ak náhodou predsa len nevynájdeme časostroj, k dobru nám bude slúžiť pocit oddýchnutej mysle a sviežeho pohľadu na svet.

 

  1. Buduje odolnosť a dodáva duševnú silu – dokonca aj deťom

Človek je tvor spoločenský, a preto je preňho dôležité udržiavať kontakt s ľuďmi. Nemenej dôležitá je však paradoxne aj samota. Práve schopnosť byť sám so sebou sa spája s pocitom šťastia, životnou spokojnosťou a lepším zvládaním stresu. Naučiť sa tráviť čas osamote prináša i ďalší benefit v podobe menšieho počtu depresií. Ak si doprajeme takúto pozornosť, zvyšujeme šancu byť príkladom i našim deťom, u ktorých sa zlepší vnímanie seba samého, aby sa tak predišlo problémom so správaním.

Tento článok zaujal veľa ľudí

Tip na dva účesy na bežný deň, ktoré zvládnete aj bez špeciálnych zručností
5 min

  1. Dáva príležitosť naplánovať si život

Keď príde reč na plánovanie, zrejme sa nám ako prvé vybaví scenár svadby či rodinnej dovolenky. Plánujeme si však aj život i to, ako z neho vyťažiť maximum? Ak budeme tráviť čas osamote, získame šancu viac uvažovať o zmysle našej existencie a jej smerovaní. Takýto tichý priestor nám v konečnom dôsledku poskytne príležitosť zamyslieť sa nad svojimi cieľmi, pokrokom i zmenami, ktoré by sme mali vo svojom živote urobiť.

 

  1. Možnosť spoznať seba samého

Je dôležité cítiť sa komfortne vo vlastnej koži a vnímať sa bez vonkajších vplyvov. Čas venovaný sebe samému nám pomôže získať viac informácií o tom, kým skutočne sme a prečo sa máme mať radi. Nikto nie je dokonalý a neustále hľadanie chýb nám nielenže nepridá na pohode, ale v našom živote nemá žiadne opodstatnenie. S časom venovaným sebe samému dokážeme vnímať svoje pozitívne stránky a tešiť sa z maličkostí, ktorým sme doposiaľ nepripisovali význam.

Preto sa oplatí byť proaktívnou a nájsť si čas byť sama na pomyselnom opustenom ostrove. Takto strávených desať minút denne, osamote so svojimi myšlienkami, nám pomôže nájsť vnútornú rovnováhu a stíšiť svoje uponáhľané „ja“. Staňme sa preto tou najlepšou verziou seba samého a vytvorme si návyk nerušeného stretnutia s vlastnou osobnosťou. Možno ostaneme prekvapené, akého človeka v sebe objavíme.

„PS: Nie nadarmo sa hovorí, že duša, telo a rozum musia byť v rovnováhe. Duša, to sme my to je to naše Ja o čom sa všade píše… Buďte sama sebou…  To preto to stíšenie, aby sme sa počuli čo naozaj chceme, čo nás robí šťastné. Veď predsa to je náš životný cieľ, byť šťastné a spokojné v každom okamihu. Veď čo môže byť viac…“ Agáta

Práve sledujete theladiescoffee.com, blog kde sa stretáva udržateľná móda, láska, bežný život a osobný rozvoj ženy.

S láskou, váš tím

The Ladies Coffee